گروه مديريت خانواده كارودانش استان قزوين

مهارت های مدیریت

مراقبت از مو

مراقبت از مو


     
شناخت نوع پوست از لحاظ نحوه مراقبت از پوست و انتخاب مواد آرايشي و بهداشتي اهميت دارد. پوست‌ها را از لحاظ ميزان ترشح چربي مي‌توان به سه نوع تقسيم كرد: پوست عادي: پوست عادي داراي بافتي نرم و قوامي يكنواخت


  درمان شوره سر
شوره سر چیست؟ شوره به پوست مرده سـر کـه مـکرراً ریزش میکند، اطلاق می شود. هر کس در دوره های مخـتلف زندگی به مقدار متفاوت دچار شوره سر می شود. افرادی که دارای شوره زیـادی بـاشنـد، پس از مـدتـی پــوست...


 در هنگام شست‌وشوي سر از كشيدن موها و چنگ زدن آنها خودداري كنيد. ماساژ ملايم با سر انگشتان براي تميز شدن موها كفايت مي‌كند. براي اينكه كف شامپو به خوبي تاثير كند بايد حداقل 2 تا 3 دقيقه روي سر...


 نكاتي درباره مراقبت و خوش حالت نمودن موي سر
اینطور گفته شده است که موهای یک خـانـــم تـــاج سر او محسوب میشود؛ اما به هر حال همه خانم ها با روزهـایی مواجه شده اند که دلشان می خواسته به هر ترتیـبی کــه شده همه تارهای موهای خود را پنهان...


    نوع پوستتان را بشناسيد
شناخت نوع پوست از لحاظ نحوه مراقبت از پوست و انتخاب مواد آرايشي و بهداشتي اهميت دارد. پوست‌ها را از لحاظ ميزان ترشح چربي مي‌توان به سه نوع تقسيم كرد: پوست عادي: پوست عادي داراي بافتي نرم و قوامي يكنواخت...


 زيبايي به زور آمپول ، آنچه پيش از تزريق كلاژن بايد بدانيد
وقتي با نگاه كردن به آينه متوجه خطوطي كه به‌مرور در چهره‌تان نقش بسته مي‌شويد، حتما دنبال راه حل مي‌گرديد. واقعيت اين است كه با افزايش سن، صورت ما شروع به نشان دادن اثراتي مي‌كند كه از نيروي جاذبه ،...


 چاره ای برای لكه ها
در تعطیلات تابستانی با توجه به كثرت مسافرت ها و پیك نیك كردن های متعدد در جنگل و كوه و دشت بیش از هر موقع دیگری از سال احتمال لكه دار شدن لباس ها به خصوص پوشاك بچه ها در...


 شادابی پوست با ماسك های خوراكی
خارجی ترین بخش بدن ما پوست است و از آنجا كه روزانه در مجاورت با آسیب رساننده های مختلفی همچون آلودگی های موجود در هوا، اشعه های خورشید، مواد آرایشی، مواد بهداشتی و غیره در تماس است، احتمال بروز انواع...


 طراوت و شادابي پوست با يك نسخه غذايي
همواره شنيده‌ايد كه برنامه غذايي صحيح به حفظ يك شيوه زندگي سالم كمك مي‌كند. اما بد نيست بدانيد در داشتن ظاهر مناسب هم موثر است.  وقتي در مورد چيزهايي كه مي‌خوريد احساس خوبي داشته باشيد و در صورتي كه اين...


 گرفتن حمام آفتاب برای برنزه شدن می تواند «اعتیادآور» باشد
بی بی سی: دانشمندان در دانشگاه تگزاس متوجه شده اند كه برخی از مردم ممكن است به گرفتن آفتاب برای برنزه شدن «معتاد» باشند. این تحقیقات كه نتایج آن در مجله «آرشیوهای پوست شناسی» Archives of Dermatology چاپ شده است... 
 درباره برنزه كردن
فصل تابستان زمانی است كه بسیاری از آفتاب برای برنزه كردن استفاده می كنند اما پیش از آن كه حوله تان را بردارید و به استخر بروید بهتر است كمی بیشتر درباره پوستتان و نور خورشید بدانید. این دانسته ها...




[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 11:19 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

ليزر، بهترين راه درمان پرمويي است

ليزر، بهترين راه درمان پرمويي است


     
يك متخصص پوست و مو گفت: اگر علل هورموني و بيماري خاصي عامل ايجاد پرمويي نباشد بهترين راه درمان آن استفاده از ليزر است. دكتر فرانك احساني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران توضيح داد: وجود موهاي...


يك متخصص پوست و مو گفت: اگر علل هورموني و بيماري خاصي عامل ايجاد پرمويي نباشد بهترين راه درمان آن استفاده از ليزر است.
دكتر فرانك احساني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران توضيح داد: وجود موهاي ظريف و سياه در صورت و بدن زنان امري طبيعي است، ليكن در برخي از موارد اين موها ضخيم و بلند شده و در نواحي غير معمول مثل صورت، سينه و ناف براي خانمها مشكلات جسمي و عاطفي ايجاد مي‌كند. البته پرمويي در زنان مي‌تواند جنبه ژنتيك نيز داشته باشد كه در اين موارد معمولا موي اندام‌هايي مانند ساعد و بازو، ساق و ران‌ها زيادتر از حد عادي است و گاها اين موها تا پشت دستها، پاها و روي انگشتان نيز پيشروي مي‌كند.
وي با اشاره به دلايل ايجاد موهاي ضخيم و غير معمول در صورت و تنه اظهار كرد: بيماريهاي غدد، مصرف برخي داروها، برخي تومورهاي بدخيم داخلي و بيماري بي اشتهايي عصبي مي‌توانند باعث ايجاد موهاي ضخيم و غير معمول شوند كه البته در اكثر موارد علاوه بر پرمويي علائم ديگري نيز كه نشانه وجود اين بيماريهاست در بيماران ديده مي‌شود.
وي در ادامه افزود: در بسياري موارد نيز هيچگونه علامت غير طبيعي ديگري به غير از وجود موهاي ضخيم در صورت و بدن وجود ندارد كه در اين حالت آن شخص گيرنده‌هاي زيادتر و حساستري براي متابوليت فعال هورمون تستوسترون در سطح پوست خود دارد. در برخي موارد نيز پرمويي همزمان با بيماري تخمدان پلي كيستيك ديده مي‌شود و در زنان چاق كه موي سر آنها كم و موي صورتشان زياد است بيشتر رواج دارد و توصيه‌اي كه به اين افراد مي‌شود تلاش در كاهش وزن براي كاسته شدن متابوليت فعال هورمون مردانه آنهاست.
اين متخصص در مورد درمان پرمويي گفت: درمان‌هاي دارويي شامل انواع داروهاي هورموني است كه از تشكيل و اعمال اثر سوء اين متابوليت فعال جلوگيري مي‌كند. روش‌هاي مؤثرتر ديگر انهدام مكانيكي پياز موهاست. در اين روش سيم نازكي داخل پوست مي‌شود و پياز مو را مي‌سوزاند. اين روش دردناك است و به زمان طولاني نياز دارد از طرفي باعث ايجاد زخم در پايه موها مي‌شود و گودهاي دائمي در پوست به جا مي‌گذارد.
وي ادامه داد: امواج راديويي فركونسي نيز در درمان اين موها مؤثرند اما درمان موفقيت‌آميز اين موها در حال حاضر با دستگاه‌هاي ليزري و فلاش لامپ انجام مي‌شود.
دكتر احساني تصريح كرد: مكانيسم اثر دستگاه‌هاي ليزري انهدام رنگدانه‌هاي پياز مو و در نتيجه خود پياز مو با استفاده از اشعه نوري متمركز شده ليزر است. اين روش سريع بوده و در غالب موارد بدون زخم و عارضه انجام مي‌شود دفعاتي در حدود 4 تا 8 مرتبه به فواصل 4-2 ماه براي اين درمانها لازم است.
منبع: ايسنا



|  بازديد: (1531) | تاريخ انتشار: ۱۳۸۵/۰۹/۲۶ | موضوع: پزشكي

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 11:9 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

رابطه هورمون "استروژن" با توانايي زنان در فراگيري مقررات

رابطه هورمون "استروژن" با توانايي زنان در فراگيري مقررات

محققان مي گويند كه وقتي نوبت به كارهايي چون رانندگي ايمن مي رسد، هورمون استروژن، زنها را از مردها پيش مي اندازد.
دانشمندان دانشگاه برادفورد در كنفرانسي در لندن درباره نقش هورمونها در انجام وظايف روزمره گفتند كه زنها در وظايفي كه نيازمند انعطاف ذهني است، بر مردها برتري دارند.
براساس اين گزارش، ميزان استروژن موجود در بدن زنها ممكن است بخشي از مغز، موسوم به "لب پيشاني" را كه در اين مهارتها نقش مهمي دارد، آماده كند.محققان از 43 مرد و زن 18 تا 35 ساله خواستند مجموعه فشرده اي آزمونهاي فكري كه مهارتهايي مانند جهت يابي، توانايي آموختن قواعد و مقررات، توجه برنامه ريزي و كنترل حركات بدن را محك مي زند، اجرا كنند.
همين مطالعات نشان مي دهد كه استروژن ممكن است نفوذ مثبتي در فعاليتهاي عصبي در لب پيشاني داشته باشد، ناحيه اي از مغز كه با كارهايي چون تمركز و آموختن قواعد تحريك مي شود.
پژوهشگران نتيجه گرفته اند كه اين توانايي ممكن است، توضيح دهد كه چرا دخترها در مقايسه با پسرها در مدرسه تمركز بيشتري نشان مي دهند يا اين كه چرا زنها رانندگان با دقت تري هستند.
به نوشته پايگاه اينترنتي بي بي سي، اين پژوهشگران در نشست "انجمن غدد هورموني" در لندن گفتند كه "اين مطالعه نشان مي دهد در وظايفي كه مستلزم انعطاف ذهني هستند، زنان بر مردان برتري دارند، عرصه اي كه تاكنون تصور نمي شد محل ظهور اختلافات شديد بين اين دو جنس باشد.
منبع

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 11:6 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

با درد... چه مي‌كنيد؟

با درد... چه مي‌كنيد؟

واژه درد (Pain) از كلمه لاتين Poena به معني مجازات و تاوان گرفته شده است. درد ، حالت ناخوشايندي است كه طيف آن از خفيف ، ناراحتي موضعي تا بي‌قراري متغير است.
هر دو حالات فيزيكي و هيجاني در شكل‌گيري درد دخالت دارند. بخش فيزيكي آن از تحريك عصبي ناشي مي‌شود.
درد ممكن است در يك ناحيه مشخص متمركز باشد مانند آنچه در يك جراحت ديده مي‌شود يا آنكه پراكنده‌تر باشد مثل دردي كه در اثر اختلال همچون فيبروميالژيا به وجود مي‌آيد.
واسطه درد تارهاي عصبي خاصي هستند كه ايمپالس‌هاي درد را به مغز مي‌فرستند جايي كه درك هشيارانه آنها ممكن است تحت تاثير عوامل مختلفي قرار گيرد.
انجمن بين‌المللي مطالعه درد، «يك حس ناخوشايند و تجربه هيجاني مربوط به آسيب واقعي يا پنهاني» را براي تعريف واژه درد به كار برده است.


انواع درد


دو نوع اصلي درد شامل حاد و مزمن مطرح است كه تفاوت‌هايي بين آنها وجود دارد.
- درد حاد : در اكثر موارد اين درد از بيماري، التهاب ، يا جراحت بافتي ناشي مي‌شود. معمولا به طور ناگهاني براي مثال پس از حادثه يا جراحي ايجاد مي‌شود و ممكن است در اثر اضطراب يا پريشاني هيجاني نيز به وجود آيد. عامل درد حاد معمولا قابل تشخيص و درمان است و درد ناشي از آن نيز گاهي خود محدود شونده بوده به شدت و زمان خاصي محدود مي‌شود. در برخي موارد هم اين نوع درد به صورت مزمن درمي‌آيد.
- درد مزمن : اين درد عمدتا خود بيماري را نشان مي‌دهد. ممكن است در اثر عوامل محيطي يا رواني تشديد شود. درد مزمن ممكن است در مقايسه با نوع حاد به مدت طولاني‌تري باقي بماند و به اكثر درمان‌هاي پزشكي مقاوم باشد لذا گاهي اوقات مشكلات زيادي را براي بيمار ايجاد مي‌كند.


نمونه‌هايي از انواع درد


صدها سندرم يا اختلال طيف درد را تشكيل مي‌دهند. خوش‌خيم‌ترين انواع آن مانند درد ناشي از خراش سوزن است. انواعي هم مانند درد زايمان، درد در اثر حمله قلبي و بالاخره دردي مثل درد ناشي از قطع عضو وجود دارد.
انواعي هم هستند كه با بيماري‌هاي مختلف همچون سرطان همراهند، پس از حادثه ايجاد مي‌شوند و يا مربوط به جراحات طناب نخاعي هستند.
شناخته شده‌ترين دردها عبارتند از: آرتريت، كمردرد، درد ناشي از سوختگي، درد سرطان، انواع سردرد، درد ناشي از بيماري‌هاي مختلف مانند حمله قلبي، درد عضلات، دردهاي نوروپاتيك كه از صدمات عصبي ناشي مي‌شود،‌ دردهاي پس از جراحي، درد پس از تصادف و غيره.


كنترل درد


روند مراقبت پزشكي براي كاهش يا تسكين درد، كنترل درد ناميده مي‌شود. اين كار، بخش مهمي از اقدامات پزشكي را به خود اختصاص مي‌دهد چرا كه ادامه درد موجب پريشاني و حتي افسردگي افرادي مي‌شود كه از آن رنج مي‌برند.
درد خفيف تا متوسط معمولا با داروهاي مسكن مانند آسپرين يا ايبوپروفن تسكين مي‌يابد، در مورد دردهاي مزمن يا شديد داروهاي خواب‌آور و مخدر و گاهي همراه با ساير مسكن‌ها، استروئيدها يا داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي (زماني كه درد به التهاب مربوط باشد) و يا با داروهاي ضدافسردگي كه بدون افزايش دز برخي داروهاي ضددرد اثر آنها را افزايش مي‌دهند و بر درك درد توسط مغز نيز تاثير مي‌گذارند، به كار مي‌رود.
داروهاي مخدر عوارض جانبي و حالت اعتيادآوري را در پي دارند بنابراين بيماران و مراقبين بايد براي انتخاب روش تسكين درد ميزان آن و خطرات احتمالي فوق‌الذكر را بسنجند.
براي بيماران بستري كه از دردهاي شديد رنج مي‌برند ، در حال حاضر وسايلي جهت استفاده شخصي از داروهاي مخدر در دسترس است. ساير روش‌ها نيز مي‌توانند در برنامه‌هاي كنترل درد موثر باشند.
در مورد اين بيماران، تغيير وضعيت بدنشان در بستر به طور مرتب يا استفاده از بالش جهت فراهم كردن يك وضعيت راحت‌تر بدني در كاهش درد موثر است.
ماساژ، طب سوزني و بيوفيدك (نوعي طب سنتي كه در آن فاكتورهاي مختلف بدن فرد مانند فشار خون، ضربان قلب، دماي بدن، تعرق و كشش عضلاني مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند) همگي براي كنترل درد در برخي بيماران موثرند.


درمان درد


هدف كنترل درد، بهبود عملكرد و قادر ساختن افراد به انجام كار، و ادامه فعاليت‌هاي عادي روزانه است. بيماران و پزشكانشان گزينه‌هاي مختلفي براي درمان درد در اختيار دارند كه بعضي از آنها موثرترند. گاهي تمدد اعصاب و استفاده از قدرت ذهن به تسكين درد كمك مي‌كند.
به هر حال روش درماني هرچه باشد بايد به خاطر داشت كه درد قابل درمان است! رايج ترين روش‌هاي مورد استفاده براي تخفيف و درمان درد شامل خوردن مسكن‌ها مثل استامينوفن، طب سوزني، مصرف داروهاي مسكني همچون آسپرين، و ايبوپروفن، داروهاي ضدافسردگي، بيوفيدبك، داروهاي ضدميگرن، فن ماساژ و جابجا كردن ستون فقرات، رفتار درماني، بازدارنده‌هاي Cox-2 در درمان آرتريت، ورزش، هيپنوتيزم، ليزر، مغناطيس به ويژه به شكل دستبند، و برخي روش‌هاي ديگر كه در موارد خاص به كار مي‌روند.


نقش سن و جنس در كيفيت درد


در حال حاضر عقيده بر اين است كه درد مردان و زنان را به گونه‌اي متفاوت تحت تاثير قرار مي‌دهد. در حالي كه هورمون‌هاي جنسي استروژن و پروژسترون نقش مهمي در اين پديده ايفا مي‌كنند، روانشناسي و فرهنگ نيز ممكن است بخشي از تفاوت‌هاي دريافت سيگنال‌هاي درد در زنان و مردان را توضيح دهند.
بسياري از متخصصان مي‌گويند زنان عمدتا سريع‌تر از درد بهبود مي‌يابند، براي تسكين خود كمك مي‌جويند و كمتر اجازه مي‌دهند درد كنترل زندگي آنها را بر عهده گيرد.
همچنين اين گروه جنسي تنوعي از منابع شامل مهارت‌هاي سازگاري، حمايتي و ذهني را براي مقابله با دردشان به كار مي‌گيرند.
آزمايشات بر روي حيوانات نشان داده‌اند تزريق هورمون جنسي زنانه يعني استروژن به حيوانات نر موجب كاهش آستانه تحمل درد و تزريق هورمون جنسي مردانه تستوسترون به حيوانات ماده منجر به افزايش تحمل درد در اين حيوانات مي‌شود. بنابراين گفته مي‌شود استروژن به صورت يك افزايش دهنده قدرت احساس درد عمل مي‌كند. با اين كه سيستم‌هاي طبيعي حذف درد در هر دو جنس وجود دارند متفاوت عمل مي‌كنند.
در مورد رابطه سن و درد نيز بايد گفت كيفيت درد در افراد جوان و سالمندان متفاوت است.
كودكان با مشكل عمده‌اي مواجه هستند و آن اين است كه قادر به بيان دردشان نيستند و حتي در سنين بالاتر نيز نمي‌توانند آن را به خوبي شرح دهند و پزشك را از ميزان دردي كه تجربه مي‌كنند آگاه سازند.
در حال حاضر ابزار ويژه‌اي براي سنجش درد در كودكان ابداع شده كه همراه با نشانه‌هاي ذكر شده توسط والدين به پزشكان در تشخيص نوع درد و لذا درمان موثر كمك مي‌كند.
مشخص است كه آسيب‌پذيري دو گروه كودكان و سالمندان بيشتر است. به ويژه سالمندان به علت كاهش توان بدني، تحليل استخواني عضلاني، ضعف سيستم ايمني و بالاخره پيري، در برابر درد مقاومت كمتري دارند.
به هر حال درد ويژگي است كه از آن گريزي نيست و همه افراد از زمان تولد به گونه‌هاي مختلف تحت شرايط متفاوت آن را تجربه مي‌كنند اما همواره تلاش محققان بر اين بوده كه روش‌هايي را براي كاهش يا تسكين اين دردها بيابند.
همانطور كه اشاره شد در حال حاضر روش‌ها و داروهاي متعددي براي درمان درد وجود دارد كه هر يك به طريقي اثر خود را اعمال مي‌كنند.
اما درد از يك مشكل، يك ناهنجاري و آنچه نبايد باشد خبر مي‌دهد. لذا نه فقط در شرايطي كه علت درد كاملا مشخص است و بديهي است كه در پي رفع آن برمي‌آييم، در ساير مواردي هم كه علت ناشناخته بوده و گاهي خفيف بودن درد باعث مي‌شود چندان نگران‌كننده به نظر نرسد و ما را به فكر يافتن علت اصلي آن نيندازد، بايد بي‌توجه نبوده و در صدد تشخيص علت درد و درمان آن برآييم.
علاوه بر اين كه به كمك يك سري اقدامات توصيه شده درخصوص شيوه زندگي سالم شامل تغذيه خوب ، ورزش و پرهيز از استرس مي‌توانيم از بسياري از دردها پيشگيري كنيم.


[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:57 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

عوارض منفي مصرف مواد آرايشي

عوارض منفي مصرف مواد آرايشي

استفاده از لوازم آرايشي و مواد محافظت کننده پوست ، بخشي از عادات نظافتي و آرايشي روزانه اغلب افراد است که البته بيشتر اين افراد تا به حال مشکلات ناشي از مصرف اين مواد را تجربه کرده اند.
اين مشکلات مي توانند پس از چند بار استفاده از محصولات ظاهر شوند و يا چند سال پس از استفاده بروز کنند. اين عوارض مطمئنا در مواد آرايشي تقلبي بيشتر است و در نتيجه مصرف آنها خطرات شديدي را در پي خواهد داشت. متاسفانه با توجه به اين که 90 درصد لوازم آرايشي کشور ما وارداتي است و به صورت غيرمجاز وارد کشور مي شود، بروز عوارض متنوع و متفاوت در پي مصرف آنها بسيار شايع است.
علت اصلي مصرف گسترده اين لوازم ، ارزاني آنهاست. تقريبا اکثر آنها نامرغوب هستند و مصرف کنندگان هم بدون توجه کافي به کيفيت مواد از آنها استفاده مي کنند. اين در حالي است که مطالعات جديد پژوهشگران فرانسوي نشان مي دهد حتي استفاده از مواد آرايشي ، بويژه محصولات سفيدکننده پوست معتبر و مارک دار مي تواند عوارض و مشکلات جدي اي براي مردان و زنان تيره پوست به همراه داشته باشد. علت اصلي اين مشکلات ، وجود ماده اي به نام کلوبتازول است که البته در کشورهاي پيشرفته امريکايي و اروپايي استفاده از آن ممنوع شده است ، اما تحقيقي که روي مردان و زنان آفريقايي در اين زمينه انجام شد، نشان داد کم کاري غده فوق کليوي ، تجمع زياد رنگدانه ها، علائم کشيدگي پوست.
در واقع ، استفاده از محصولات روشن کننده پوست در ميان تيره پوستان اکثر نقاط جهان بسيار رايج است و عوارض جانبي مختلفي همچون آثار بدمنظره زخم روي پوست و مشکلات کل سيستم بدن را در پي دارد. متاسفانه استفاده از اين محصولات در ميان مصرف کنندگان به نوعي اعتياد تبديل شده است.
بنابراين مطلع کردن آنها از ماهيت و عوارض جانبي استفاده از محصولات روشن کننده پوست بويژه کلوبتازول يک نياز ضروري و حياتي است. هرچند در کشورهاي صنعتي مانند فرانسه و امريکا موارد معدودي از عوارض ناشي از استفاده از اين محصولات گزارش شده است ؛ اما به نظر مي رسد با توجه به ورود غيرقانوني مواد آرايشي تقلبي به کشور، احتمال بروز اين خطرات وجود دارد. اين امر وقتي اهميت خود را بيشتر نشان مي دهد که بدانيم کشور ما سومين مصرف کننده لوازم آرايشي در خاورميانه است و متاسفانه بيش از 50 درصد لوازم آرايشي مانند کرمهاي پودر و مواد ساخت ريمل هاي آرايشي بازار تقلبي هستند. 
جام جم


[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:54 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

رابطه میان آرتروز زانو و چاقی در زنان!

رابطه میان آرتروز زانو و چاقی در زنان!

 
هر قدر وزن در میان قشر زنان بیشتر باشد، احتمال ابتلا به آرتروز و رماتیسم زانو و مفاصل پا در آنان بیشتر خواهد شد.
 محققان به این نتیجه دست یافتند که رابطه مستقیم میان آرتروز زانو و چاقی در میان زنان وجود دارد.
هر قدر وزن در میان قشر زنان بیشتر باشد، احتمال ابتلا به آرتروز و رماتیسم زانو و مفاصل پا در آنان بیشتر خواهد شد.
رماتیسم یکی از بیماری‌های رایج در سنین کهنسالی است و معمولا برای افراد چاق و سنگین وزن بروز می‌کند. افرادی که با بالا رفتن سن خود از وزنشان نمی‌کاهند باید منتظر آرتروز زانو باشند.
این بیماری شایع‌ترین نوع رماتیسم پا است و ممکن است حتی برای نوجوانان و جوانان چاق نیز رخ دهد. از این روست که پزشکان به کلیه اقشار در هر سن توصیه می‌کنند که از رژیم‌های غذایی و ورزشی مناسب پیروی کنند تا به رماتیسم مفاصل پا دچار نشوند. 

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:52 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

رابطه میان آرتروز زانو و چاقی در زنان!

رابطه میان آرتروز زانو و چاقی در زنان!

 
هر قدر وزن در میان قشر زنان بیشتر باشد، احتمال ابتلا به آرتروز و رماتیسم زانو و مفاصل پا در آنان بیشتر خواهد شد.
 محققان به این نتیجه دست یافتند که رابطه مستقیم میان آرتروز زانو و چاقی در میان زنان وجود دارد.
هر قدر وزن در میان قشر زنان بیشتر باشد، احتمال ابتلا به آرتروز و رماتیسم زانو و مفاصل پا در آنان بیشتر خواهد شد.
رماتیسم یکی از بیماری‌های رایج در سنین کهنسالی است و معمولا برای افراد چاق و سنگین وزن بروز می‌کند. افرادی که با بالا رفتن سن خود از وزنشان نمی‌کاهند باید منتظر آرتروز زانو باشند.
این بیماری شایع‌ترین نوع رماتیسم پا است و ممکن است حتی برای نوجوانان و جوانان چاق نیز رخ دهد. از این روست که پزشکان به کلیه اقشار در هر سن توصیه می‌کنند که از رژیم‌های غذایی و ورزشی مناسب پیروی کنند تا به رماتیسم مفاصل پا دچار نشوند. 

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:52 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

جوجه چيني

جوجه چینی

joje-polow.jpg

مواد لازم
سینه مرغ یک عدد
پیاز سرخ شده
قارچ
فلفل دلمه ای
سیر سرخ شده
به ميزان لازم نمک و فلفل و زعفران و ادویه 

طرز تهيه:
سینه مرغ را به تکه های کوچک تبدیل می کنیم.
سپس در روغن تفت می دهیم.
بعد که کاملا سرخ شد پیاز سرخ شده،  قارچ سرخ شده، فلفل دلمه ای و سیر سرخ شده را اضافه می کنیم.
 سپس نمک، فلفل، زغفران، ادویه فراوان را اضافه کرده و کاملا مخلوط می کنیم.
در پایان یک لیوان آب به مخلوط اضافه کرده و درب قابلمه را می گذاریم.
حدود نیم ساعت لازم است که این مواد با هم پخته شود و آب آن کاملا خشک شود. حالا این غذا آماده سرو می باشد.



[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:48 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

طرز تهيه ترشي موسير

طرز تهيه ترشي موسير

مواد لازم:
سركه: 1ليتر
نمك: قدري
موسير: 500گرم
طرز تهيه: با موسير به تنهايي يا مخلوط با ساير مواد مي توان ترشي تهيه نمود. از موسير تازه يا خشك مي توان براي تهيه ترشي استفاده كرد.
موسير تازه چون كمتر در دسترس قرار دارد از موسير خشك بيشتر استفاده مي شود. ولي در هر حال ما دستور استفاده از هر نوع را توضيح مي دهيم.
الف-طرز آماده كردن موسير تازه:
موسير را پوست مي كنيم و نازك ورقه و قه مي كنيم. چون موسير تازه داراي بوي تندي است آنرا دو سه روز در آب سرد خيس مي كنيم. و چندين بار آب آنرا عوض مي كنيم. بعد آنرا در صافي مي ريزيم و آب آن كه كاملاً گرفته شدموسير را روي پارچه اي پهن ميكنيم. و 24 ساعت مي گذاريم بماندتا رطوبت آن كاملا گرفته شود.اين موسير آماده ترشي مي باشد.
ب- طرز استفاده از موسير خشك:
موسير را مي شوييم و مقداري آب جوش بر روي آن مي ريزيم. هروقت آب آن سرد شد آنرا خالي مي نمائيم و دوباره آب جوش روي آن مي ريزيم. و اين عمل را 3 تا 4 بار تكرار مي كنيم.بعد موسير را در آب سرد ميريزيم.تا2-3 روز بماند و در اين مدت نيز چند دفعه آب آنرا عوض مي كنيم وقتي موسير كاملا نرم و لطيف شدآنرا در صافي مي ريزيم و بعد روي پارچه پهن مي كنيم تا رطوبت آن كاملا گرفته شود.
طرز آماده كردن ترشي:
موسيرهاي آماده شده را در شيشه مي ريزيم و كمي نمك در داخل سركه كه حتماً بايد سركه انگور و سفيد و تازه باشد مي ريزيم: و داخل شيشه موسير را با اين سركه پر مي كنيم.




[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:39 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

غذاهايمفيد براي قلب و مغز

غذاهاي مفيد براي قلب و مغز

 


شايد دانستن اين موضوع برايتان جالب باشد كه غذاهاي مفيد براي قلب، براي مغز نيز سودمندند.
غذاهاي سالم جريان خون به اندام‌هاي نيازمند به اكسيژن بدن را افزايش مي‌دهند. اين مواد غذايي خلق، حافظه و ديگر اعمال ذهني را بهبود مي‌بخشند.
تاكنون درباره آنتي اكسيدان‌ها مطالب زيادي شنيده‌ايد. برخي مواد غذايي سرشار از اين تركيبات هستند.
 
يكي از آنتي اكسيدان‌ها در زغال‌اخته از اتصال باكتري‌هاي مفيد به لايه سلولي دستگاه ادراري جلوگيري مي‌كند و لذا مانع عفونت‌هاي اين بخش از بدن مي‌شود 
آنتي اكسيدان‌ها عواملي هستند كه با روند پيري و بيماري مقابله مي‌كنند.
عملكرد مهم آنها حذف راديكال‌هاي آزاد اكسيژن ، ملكول‌هاي ناپايداري است كه به واسطه اعمال متابوليكي بدن ايجاد مي‌شوند.
راديكال‌هاي آزاد در مضر ساختن كلسترول براي عروق قلب و نيز نقص عملكرد حافظه و حركت با افزايش سن، دخالت دارند.
از طرفي در عملكرد سيستم ايمني اختلال ايجاد كرده در ابتلا به كاتاراكت يا آب مرواريد و تحليل ماكولار چشم نقش دارند.بدن برخي آنتي اكسيدان‌هار ا توليد مي‌كند. گرچه مغز به وارد كردن آنها از منابع خارجي هم نيازمند است. تحت شرايط استرس‌زا ، توانايي بدن براي توليد آنتي‌اكسيدان‌ها كاهش مي‌يابد. ميوه‌ها و سبزيجات غني‌ترين منابع آنتي اكسيدان‌ها هستند.
يكي از مواد خوراكي كه در راس تركيبات سرشار از آنتي اكسيدان قرار دارد زغال‌اخته است.
اخيرا دانشمندان روشي را براي سنجش محتواي آنتي اكسيداني غذاها ابداع كرده‌اند كه ORAC نام دارد (ظرفيت جذب راديكال اكسيژن) غذايي با محتواي بالاي ORAC به كند كردن روند پيري مغز و بدن كمك مي‌كند.
مطالعه در حيوانات نشان داده است زغال‌اخته اثر حفاظت‌بخش عصبي داشته و در مقابل اثرات سوء مربوط به افزايش سن مانند كاهش حافظه عمل مي‌كند.
اين ماده سلول‌هاي مغز را از صدمه راديكال‌هاي آزاد كه معمولا با گذشت زمان روي مي‌دهد حفظ كرده و لذا در حفظ عملكرد شناختي و حركتي نيز نقش دارد.
آنتي اكسيدان‌هاي موجود در زغال‌اخته به گروهي از مواد شيميايي به نام فنل‌ها تعلق دارند. موثرترين اين تركيبات پروسيانيدين‌ها و آنتوسيانيدين‌ها هستند كه رنگ تيره زغال‌اخته و شاه توت را سبب مي‌شوند.
اما بسياري آنتي اكسيدان‌هاي ديگر نيز در زغال اخته هستند و اخيرا مورد توجه زياد قرار گرفته‌اند. محققان بر اين باورند كه تركيب انواع مواد مغذي موجود در غذا بيش از هر يك از اين مواد به تنهايي اثر حفاظت‌بخش دارند.
يكي از آنتي اكسيدان‌ها در زغال‌اخته از اتصال باكتري‌هاي مفيد به لايه سلولي دستگاه ادراري جلوگيري مي‌كند و لذا مانع عفونت‌هاي اين بخش از بدن مي‌شود.
محققان اخيرا دريافته‌اند زغال‌اخته در حفظ عملكرد مغز نيز موثر است به اين طريق كه شدت آسيب مغزي پس از سكته مغزي را كاهش مي‌دهد.
يكي ديگر از مواد خوراكي مفيد قهوه است كه اخيرا يك آنتي اكسيدان جديد در آن يافت شده كه به خصوص در جلوگيري از سرطان كولون نقش دارد.
يك فنجان كاكائوي گرم كه با دو قاشق پودر كاكائوي خالص در ليوان چاي تهيه مي‌شود دو تا سه برابر چاي سبز و تا پنج برابر چاي سياه اثر آنتي اكسيداني دارد.
توصيه محققان اين است كه ترك عادات ناسالم و بهره‌مندي از شيوه زندگي سالم‌تر موجب بهبود خلق و اعتماد به نفس نيز مي‌شود.




:/

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:36 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

حليم گندم
 

حليم گندم :‌
مواد لازم :‌
گندم نيمكوب دو قاشق غذا خوري سر صاف
گوشت به اندازه يك تخم مرغ
سيب زميني يك عدد كوچك
پياز نصف يك عدد كوچك
شكر يك قاشق مرباخوري
كره يك قاشق مرباخوري
طرز تهيه :
ابتدا گندم و گوشت و پياز را با مقداري آب بگذاريد تا كاملا بپزد بعد سيب زميني خرد شده را به آن اضافه كنيد و بگذاريد چند جوش ديگر بزند تا همه محتويات حليم كاملا پخته و نرم شوند سپس با پشت قاشق با گوشت كوب آن را نرم و يكنواخت كنيد كره را آب كرده و همراه شكر به حليم اضافه نمائيد

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:29 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

تزئین سبد میوه

fresh fruit bouquet

how to make fruit bouquet

flower fruit bouquet

make an edible fruit bouquet

edible fruit bouquet

fresh fruit flower bouquet

baby shower centerpiece idea

edible fruit flower bouquet

fruit bouquet instructions

Fruit Bouquet

fruit bouquet baby shower centerpiece

Edible fruit bouquet

Edible fruit bouquet baby shower centerpiece

How to make a fruit bouquet centerpiece

How to make baby shower centerpiece

Fruit Bouquet

 

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:12 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

لازانیا با ماکروفر

لازانیا با ماکروفر

مواد لازم:

گوشت چرخ کرده

گوجه فرنگی

فلفل دلمه

لازانیا

پنیر پیتزا

جعفری خرد شده

نمک و فلفل و زردچوبه و آویشن

رب گوجه فرنگی

پیاز رو خرد و تفت بدین و بعد گوشت رو بهش اضافه کنین

گوجه و فلفل دلمه رو هم خرد کنین و به مواد اضافه کنین

در آخر هم رب گوجه فرنگی و ادویه های مورد نظر رو اضافه کنین و در ماهیتابه رو بگذارین تا چند دقیقه بخار پز هم بشه

  

از طرف دیگه توی قابلمه آب رو بگذارین جوش بیاد وقتی جوش اومد یه کم نمک و روغن اضافه کنین و بعد لازانیاها رو بریزین تو آب جوش

 

بعد که نرم شد ته ظرف مورد نظرتون یه کم روغن زیتون و آویشن بریزین

 

بعد لازانیا رو ته ظرف گذاشته و روی آن را با مواد گوشت چرخ کرده و بعدش هم جعفری و پنیر پیتزا  پر کنین و یه لایه دیگه لازانیا بگذارین

 

 

 

همینطور لایه لایه ادامه بدین تا یه کم مونده به سطح ظرفتون برسه

بگذارین تو ماکروفر و ۱۰ دقیقه بگذارین ماکرو بشه و ۱ دقیقه هم گریل

[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:5 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

مضرات پفك و چیپس
مضرات پفك و چیپس
مضرات پفك و چیپس


مضرات پفك و چیپس


نظرات دكترسید ضیاءالدین مظهری - رئیس انجمن تغذیه ایران- در این رابطه خواندنی است.

رئیس انجمن تغذیه گفت: نمك زیاد، رنگ و افزودنی های خوراكی موجود در چیپس و پفك، ذائقه كودكان را به شوری یا بیش خواری هدایت می كند.

دكتر سیدضیاءالدین مظهری با اشاره به مصرف چیپس و پفك در كودكان گفت: این مواد، كودكان را بی اشتها کرده و آنها را برای تامین غذاهای روزمره دچار مشكل می کنند و نیازهای رشدی آنها را تحت الشعاع قرار می دهند. وی با تاكید بر عدم كنترل این نوع تولیدات تصریح كرد: اغلب روغن هایی كه برای تهیه چیپس به كار می رود، احتمال دارد بارها و بارها بجوشد و در آن تركیبات سمی ایجاد شود كه می تواند تاثیر بسیار بدی بر سلامت جسمی و رشد كودكان داشته باشد.

رئیس انجمن تغذیه كشور، روند رشد دوران كودكی را سنگ بنای دوران نوجوانی، جوانی و میانسالی دانست و تاكید كرد : هرگونه تغییر در روند تغذیه می تواند تغییراتی در پارامترهای بیوشیمیایی خون فرد به وجود بیاورد. این متخصص، تغذیه ی صحیح كودكان را نوعی سرمایه گذاری در جهت سالم سازی آنها در سنین بالا دانست و تاكید كرد: توجه به تغذیه صحیح و جلوگیری از تاثیر تبلیغات سوء در جهت تغییر ذائقه كودكان در بلندمدت، تاثیر بسزایی در جامعه دارد.

دكتر مظهری گفت: نتایج تحقیقات نشان می دهد كه اگر در دوران میانسالی، افراد دچار بیماری های قلبی ـ عروقی می شوند، ریشه در تغذیه ی دوران كودكی آنها دارد و حتی كودكانی كه با وزن خیلی كم به دنیا می آیند، مادران آنها در دوران بارداری از سیگار و مشروب استفاده كرده یا دچار سوتغذیه بوده اند .

وی با تاكید بر اینكه به نوزادان تا 6 ماه اول غیر از شیر مادر هیچ ماده دیگری غیر از قطره ویتامین D و A نباید خورانده شود، تصریح كرد: اما متاسفانه در بررسی های انجام شده، به كودكان ایرانی از 2 ماهگی پفك می دهند.

دكتر مظهری با بیان اینكه سلامت كودكان از بعد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیار مهم است، افزود: كودكان سالم بهتر از امكانات موجود در كشور بهره می گیرند و هزینه های كمتری به دولت تحمیل می کنند و بازدهی بیشتری دارند. رئیس انجمن تغذیه كشور ادامه داد:تلاش بر این است كه در بوفه های مدارس به جای غذاهای بی ارزشی مثل چیپس، پفك و نوشابه، از تنقلاتی همانند نخودچی، شاهدانه، كنجد بو داده، برنجك، دوغ و غذاهایی گرم استفاده شود.وی فرهنگ سازی قوی و اصیل تغذیه و رجعت به غذاهای سنتی را كمك بزرگی به ذائقه كودكان دانست و توضیح داد: با یك فرهنگ سازی قوی می توانیم از باورهای غلط و گرایش های نابجا بكاهیم، زیرا این مواد غذایی فاقد ارزش، نسل را فرسوده، كم توان و كم طاقت می كند.

وی اعتقاد دارد كه در سیاست گذاری های آینده باید تعادل و ارتباط فرابخشی ایجاد گردد و سیاست های بخش كشاورزی و صنایع غذایی با نیازهای تغذیه ای هماهنگ شود.

پفك، چیپس، نوشابه ؛ همگی ممنوع!


مضرات پفك و چیپس


پفك از پودر ذرت تهیه می شود. برای تهیه پفك، پودر ذرت پرس شده و در حرارت بسیار بالا قرار می گیرد تا به صورت حجیم در آید. روغن موجود در پفك در چنین حرارتی می سوزد و تولید پراكسید می كند كه در حرارت و نور، میزان آن زیادتر می شود و خوردن آن سلامت كودك را به خطر می اندازد.
میزان بالای نمك پفك و شوری آن موجب می شود كه ذائقه اطفال به شوری عادت كند. استفاده از غذاهای شور، شانس ابتلا به بیماری افزایش فشار خون را بالا می برد و فشار خون بالا در دوران بزرگسالی زمینه ساز بیماریهای قلبی ،عروقی و سكته های مغزی و قلبی می شود. پفك 9 برابر حجم خود آب جذب می كند. به عنوان مثال وقتی كه دانش آموز از مدرسه تعطیل می شود، احساس گرسنگی بر او غالب است و ممكن است در راه منزل یك بسته پفك بخورد، خوردن پفك به دلیل شوری موجب احساس تشنگی می شود و هنگامی كه فرد آب می خورد، یك سیری كاذب در وی ایجاد می گردد دراین صورت كودك از غذای سفره محروم می شود و در نتیجه دچار كمبودهای تغذیه ای خواهد شد.

از مصرف چیپس هم به دلیل شوری زیاد به طور دایم و بی رویه باید خودداری كرد و در صورت مصرف گاه به گاه از انواعی كه مارك معتبر، بسته بندی بهداشتی و پروانه ساخت وزارت بهداشت دارند، استفاده شود. چیپسهایی كه به صورت فله و بسته بندی به فروش می رسند، به روش بهداشتی تهیه نمی شوند و از روغنی كه در درجه حرارت بالا برای تهیه چیپس به كار می رود، چندین بار استفاده می شود. در اثر این كار روغن می سوزد و موادی تولید می كند كه سرطانزا هستند. برخی از انواع چیپسها هم مانند پفك، شور و حاوی مقادیر زیاد نمك هستند و ذائقه فرد را به مصرف غذاهای شور كه زمینه ساز ابتلا به بیماری فشار خون و بیماریهای قلبی ،عروقی هستند، عادت می دهند. چیپس هم موجب سیری می شود و چون تمام مواد مغذی كودك را برای رشد ندارد، مصرف مداوم آن قبل از غذا موجب محروم شدن طفل از غذاهای اصلی و غذای سفره و به دنبال آن كمبودهای تغذیه ای وی می شود.

نوشابه های گازدار نیز حاوی مقادیر زیادی قند هستند و مصرف مداوم آنها می تواند به بروز چاقی منجر شود. نوشابه، به دلیل میزان فسفات بالا، جذب كلسیم مواد غذایی را مختل می سازد؛ بنابراین مصرف نوشابه های گازدار همراه با غذا مانع از جذب كلسیم غذا شده و به تدریج موجب كمبود كلسیم بدن می شود كه در بزرگسالی به پوكی استخوان منجر خواهد شد.

[ شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:56 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

چهارده غذای معجزه گر
غذای معجزه گر
چهارده غذای معجزه گر

همه انسان ها می خواهند با رعایت رژیم غذایی خوب و صحیح از سلامت کامل برخوردار باشند، رژیمهای غذایی گوناگونی نیز از سوی متخصصان تغذیه توصیه می شود که هر یک به نوبه خود مفید هستند ، اما آیا می توان با مصرف برخی مواد غذایی ، تمام مواد مورد نیاز بدن را تامین کرد و از سلامت و انرژی کافی برخوردار بود؟

پاسخ این سوال مثبت است. تحقیقات اخیر نشان داده است که اگر 14 ماده غذایی را در برنامه خود قرار دهید و مصرف کنید، شاهد نتایج فوق العاده ای در وضع سلامت خود خواهید بود.

یکی از پزشکانی که در بیمارستان کالیفرنیا مشغول کار است ، می گوید: بسیاری از بیماران با رعایت یک رژیم غذایی ساده پیشرفت خوبی در جریان درمان از خود نشان دادند.

او می گوید: مهم نیست که شما قصد دارید از ابتلا به بیماری های قلبی ، ضعف عضلانی ، یا سرطان پیشگیری کنید، زیرا تمام بدن یک سیستم واحد است و سلامت قلب به اندازه سلامت چشم یا پوست اهمیت دارد، پس با رعایت رژیم غذایی سالم و مفید به سلامت کل بدن کمک می کنید و نیاز ندارید برای سلامت هر عضوی یک رژیم غذایی خاص داشته باشید.

و اما این موادغذایی فوق العاده 14 مورد هستند و عبارتند از:

1- انواع لوبیا
2- زغال اخته
3- گل کلم
4- جو
5- پرتقال
6- کدوتنبل
7- ماهی آزاد
8- سویا
9- اسفناج
10- چای (سبز یا سیا )
11- گوجه فرنگی
12- بوقلمون
13- گردو
14- ماست


به عقیده آقای استیون پرت که یکی از محققان مواد غذایی است. وقتی شما این مواد را به رژیم غذایی خود بیفزایید، بسیاری از تغییراتی که در بدن ایجاد شده و منجر به بیماری هایی نظیر دیابت ، فشار خون بالا، آلزایمر و برخی سرطان ها می شوند، متوقف شده و شما از بدنی سالم برخوردار خواهید بود.

نکته جالب دیگر این است که در هر نقطه از جهان که زندگی کنید، می توانید آنها را مصرف کنید و غذاهایی نیستند که مصرف آنها برای افرادی در مناطق خاص دشوار باشد و اما حالا بپردازیم به دلیل مصرف این گونه مواد:

گردو: حاوی چربی خوب

گردو یکی از بهترین مواد غذایی است ، حتی چرب ترین انواع آن حاوی روغن امگا 3 است که بسیار مفید می باشد.

این روغن در ماهی آزاد نیز یافت می شود و ماهی آزاد برای سلامت قلب نیز مورد توجه است و می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

اگر شما 5 بار در هفته هر بار یک مشت گردو بخورید، علاوه بر مصرف کالری خوب از فواید آن نیز بهره مند می شوید.

به رژیم غذایی خود کمی هم رنگ بدهید

یک ضرب المثل می گوید: همیشه چیزهای خوب در بسته های کوچک هستند. زغال اخته نیز از جمله موادی است که شامل مواد مغذی گوناگون است ؛ یعنی نمی توان گفت سرشار از یک نوع ماده مفید است ، اما شامل ویتامین C، اسید فولیک ، فیبر، کاروتن و صدها ماده مفید دیگر است که در یک میوه خوش رنگ کوچک جمع شده است.

بورسی کلویدنس از محققان تغذیه است و عقیده دارد غذاهایی که رنگ دارند یعنی قرمز، سبز، بنفش و نارنجی هستند، موادی دارند که مانع ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان می شوند و در ضمن به حالت تعادل روحی ، حافظه و قدرت تفکر نیز کمک می کنند.

اما چگونه به غذاهای خود رنگ بیفزاییم؟ به سوپ یا کباب ، گوجه فرنگی اضافه کنید.

در ساندویچ نیز از فلفل دلمه ای ، گوجه فرنگی و اسفناج یا جعفری تازه استفاده کنید. در میان روز از بادام ، گردو، گل کلم و انگور به عنوان میان وعده غافل نشوید.

انواع میوه ها نیز علاوه بر داشتن مواد مغذی ، انرژی کافی نیز برای بدن تامین می کنند.

سویا و تاثیر خوب آن بر کلسترول

استفاده از سوی به این معنا نیست که تا حد ممکن از سویا سس در غذاها استفاده کنیم. بلکه از انواع دانه های محتوی سویا بهره مند شویم.
سویا یکی از موادی است که برای قلب مفید است ، زیرا کلسترول را پایین می آورد و دارای فیبر و پروتئین فراوان نیز هست.

جو و لوبیا ، سرشار از فیبر

فیبری که در جو و لوبیا موجود است مانع بالا رفتن قند و کلسترول خون می شود و به تنظیم کار روده نیز کمک می کند.

مطالعات حاکی از آن است که غذاهایی شامل جو، لوبیا، برنج ، میوه ها و سبزی بویژه سیب منابع سرشار فیبر هستند که علاوه بر فواید خود بتدریج هضم می شوند و مانع بالا رفتن ناگهانی قند خون می شوند، در صورتی که نان و شیرینی ها چنین نیستند، منابع سرشار فیبر به کنترل وزن نیز کمک می کنند.

در ضمن مصرف 5 تا 9 وعده در روز از میوه ها و سبزی ها برای سلامت بسیار مفید است. از آنجا که انواع لوبیا سرشار از پروتئین است ، می توان آن را به سوپ ، سالاد و تخم مرغ نیز اضافه کرد.

کلسیم و استخوان ها

ماست و دیگر محصولات لبنی با تقویت استخوان ها مانع شکستگی آنها می شود. همچنین در سلامت دندان ها و کمک به انقباض عضلات و تنظیم ضربان قلب نیز موثر است.

احتمال ابتلا به بیماری های روده را کاهش می دهد و در کاهش وزن نیز تاثیر دارد. مصرف روزانه حداقل 1000 میلی گرم کلسیم نیز مانع افزایش وزن مریض می شود.

می توانید روز را با یک استکان چای آغاز کنید و یک لیوان شیر کم چرب و تازه به همراه تکه ای از نان گندم کامل برای صبحانه کافی است ، با غذا ماست را فراموش نکنید و در میان روز نیز از هویج و میوه استفاده کنید.

از پنیر نیز برای رفع گرسنگی و تامین انرژی می توانید استفاده کنید. مطمئن باشید اگر این 14 غذا را در برنامه خود بگنجانید، علاوه بر سلامت کلی نیازی به رژیمهای کاهش وزن نیز نخواهید داشت و از ظاهری شاداب تر برخوردار خواهید شد
 ( امتيازها: 0)


[ شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:41 ] [ خانم کشاورز ]

[ ]

فیله مرغ پفکی
فیله مرغ پفکی
طرزه تهیه
فیله مرغ پفکی



مواد لازم:
فیله یا سینه مرغ 1 کیلو
تخم مرغ 6 عدد
آرد گندم: 200 گرم یا 2 پیمانه
ماءالشعیر : یک پیمانه
فلفل سیاه یک قاشق چایخوری
زعفران آب شده 2 قاشق سوپخوری
آبلیمو : 2 پیمانه
شکر : 2قاشق سوپخوری
لیموترش : 5 عدد یا 100 گرم
خیارشور: 300 گرم
گوجه فرنگی 200 گرم
نمک :1 قاشق سوپخوری
نخود فرنگی : 2 پیمانه یا 200 گرم
روغن مایع:400 گرم
کره: 50 گرم
جعفری: 200 گرم
فیله مرغ پفکی

طرز تهیه سس و فیله مرغ پفکی:
سفیده تخم مرغها را جدا میکنیم و با همزن برقی خوب میزنیم تا حسابی پف کند.ادویه و زعفران نمک را به مخلوط افزوده وسپس آرد و بعد ماءالشعیر را به آن می افزاییم.. آرام آرام هم میزنیم به طوری که سفتی مایع مانند ماست شود.حالا فیله مرغها را تکه کرده و در داخل سس میزنیم و سپس در روغن سرخ میکنیم تا جایی که دو طرف سینه مرغ طلایی شود و آن را در صافی میگذاریم تا روغن اضافی آن گرفته شود .سپس در دیس چیده و سرو میکنیم.
هویج را میپزیم و با نخود فرنگی, آبلبمو , شکر و کره میگذاریم تا یکی دو جوش ملایم بزند .
این مخلوط را کنار فیله ها در دیس بگذارید و دور غذا را برای تزئین میتوانید با لیمو و خیار شور و جعفری تزئین کنید
 

 • [ شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:22 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  آراستگي را با ميوه وسبزي به خانه بياوريد

  آراستگي را با ميوه وسبزي به خانه بياوريد


  كسانيكه به دنبال زيبايي و جواني جاوداني اند، هميشه آرزو داشته اند كه زيبايي خود را با موادي حفظ كنند كه اثرات جانبي نداشته باشند. براي كمك به اين افراد، فهرستي از ميوه جات و سبزيجات قابل دسترسي را به شما معرفي مي كنيم تا بتوانيد با استفاده از آنها به عنوان مواد آرايشي بهداشتي گياهي استفاده كنيد.

  سيب:

  از آب سيب مخلوط با سركه جوي سبز شده مي توان براي موها استفاده كرد. اين كار سبب مي شود كه موهاي خاكستري، رنگ طلايي به خود بگيرد. يك سيب را به شكل خمير درآوريد و آن را روي صورت بگذاريد. ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بگذاريد بماند، سپس صورت خود را بشوييد، علاوه بر اين، اين خمير را در صورتي كه آب دار باشد، مي توان روي چشم ها نيز قرار داد. پوست سيب را روي دست و پا بماليد تا نرم شود.

  زردآلو:

  زردآلو به سبب اينكه حاوي ويتامين a است در بازگرداندن جواني به پوست بسيار مؤثر است از طرفي چون حاوي چربي هاي چند وجهي اشباع شده است براي كرم هاي مخصوص پوست بسيار مفيد است. زردآلو سبب مي شود كه اثرات انبساط پوست كمرنگ شده و چروك ها را برطرف مي كند. از زردآلو مي توانيد در كرم هاي مخصوص دست و بدن استفاده كنيد. زردآلو يكي از چند مواد اصلي در تهيه كرم هاي صورت است.

  موز:

  خميري از موز به همراه ماست و يا به تنهايي ماسك بسيار مؤثري براي برطرف كردن لك صورت است. براي از بين بردن لكه هاي دستانتان، يك تكه موز كال را روي آن بماليد. به علاوه مي توانيد چند قطره روغن نارگيل يا زيتون و يا كمي عسل روي خمير موز رسيده بريزيد و كرم مناسب دست يا صورت تهيه كنيد.

  جو:

  از آرد جو مي توان براي از بين بردن لك صورت استفاده كرد و ماءالشعير نيز لوسيون مناسبي براي شفاف نمودن مو مي باشد.

  هويج:

  هويج سرشار از ويتامين a است و به عنوان يكي از مهمترين اجزاي توليد كرم و ماسك صورت مورد استفاده قرار مي گيرد. كمي شير يا خامه به آب هويج اضافه كنيد و قبل از حمام آن را روي پوستتان بماليد. هويج را به صورت خمير درآوريد و كمي شير به آن اضافه كنيد. اين خمير در زدودن تورم اطراف چشم ها بسيار مؤثر عمل مي كند.

  كرچك:

  كرچك گياهي است كه استفاده خارجي از روغن آن بسيار مفيد است. كمي روغن كرچك به سرتان بماليد. يك حوله بزرگ را در آب داغ فرو بريد و آب آن را كامل بگيريد. سپس حوله را چند دقيقه دور سرتان بپيچيد. اين عمل سبب مي شود كه روغن كرچك بهتر و سريع تر در عمق پوست سر شما نفوذ كند. از روغن كرچك براي تيره نمودن و ضخيم تر كردن مژه ها نيز استفاده مي شود.

  ميخك:

  ميخك يك ضدعفوني كننده قوي است و گياه پوست هاي پرجوش يا زخمي را بسرعت بهبود مي بخشد. از ميخك در ساخت كرم ها و پمادهاي طبي استفاده مي كنند.

  خيار:

  خيار ماده اي تميزكننده، نرم كننده و جمع كننده ملايم پوست است. خيار را رنده كنيد و با كمي شير روي پوست بماليد. اين ماسك براي تازگي و طراوت بخشيدن به پوست صورت مؤثر است. ماليدن يك تكه خيار روي پوست، براي پوست هاي چرب بسيار مفيد است.

  تخم مرغ:

  از تخم مرغ مي توان براي جمع كردن منافذ پوست و رساندن مواد مغذي به پوست براي احياي آن استفاده كرد. سفيده تخم مرغ يك تميزكننده قوي است. اگر يك ساعت قبل از حمام سفيده تخم مرغ را روي موهايتان بماليد مانند يك نرم كننده موهاي شما را نرم و براق و خوش حالت مي كند.

  عسل:

  عسل يكي از بهترين مرطوب كننده هاي طبيعي براي پوست است و براي داشتن پوستي نرم، شاداب و خوش رنگ مي توان از ماسك عسل استفاده كرد.

  اسطوخودوس:

  يكي از گياهاني است كه در ساخت مواد بهداشتي آرايشي از آن استفاده مي شود. جداي از رايحه طبيعي، شيرين و ملايم آن، اسطوخودوس پوست را سفت و شاداب مي كند و يكي از مواد اوليه تهيه شامپوي بچه است.

  ليمو:

  ليمو يكي از بهترين تميزكننده هاي طبيعي پوست است و پوست صورت را بدون آسيب رساندن به لايه هاي آن پاك مي كند. از طرفي ليمو يك جمع كننده پوست است و به جمع شدن منافذ پوست كمك مي كند. از ليمو در ساخت كرم ها، لوسيون ها قبل از حمام، تميزكننده هاي پوست و ماسك استفاده مي شود.

  پرتقال:

  پوست پرتقال را در آفتاب خشك كنيد. سپس آن را بكوبيد و به عنوان ماسك صورت مورد استفاده قرار دهيد. پوست پرتقال اثر فوق العاده اي روي سفتي پوست دارد. وست خشك شده پرتقال را در آب جوش خيس كنيدو بگذاريد يك شب بماند، صبح آن را صاف كنيد و به عنوان تميزكننده صورت مورد استفاده قرار دهيد.

  هلو:

  از جمله ميوه هايي است كه براي پوست بسيار مفيد است. هلو را به صورت خمير درآوريد و آن را به عنوان ماسك روي صورت بماليد. اين ماسك براي پوست هاي خشك بسيار مفيد است.

  سيب زميني:

  سيب زميني از بين برنده لك هاي صورت است. سيب زميني را رنده كنيد. آب آن را بگيريد و روي پوست بماليد. آب سيب زميني اثر جمع كنندگي دارد و پف اطراف چشم را از بين مي برد. كمي خامه يا شير و اندكي زردچوبه را به سيب زميني له شده اضافه كنيد و مخلوط كنيد. سپس اين ماده را مانند كرم روي صورت بماليد. يك سيب زميني خام له كنيد و در يك تكه پارچه بپيچيد و روي چشم هايتان بگذاريد. اين كار سبب از بين رفتن كيسه هاي زير چشم مي شود.

  گل رز:

  از گلبرگ هاي گل رز براي ساخت گلاب استفاده مي شود. اين محلول بهترين تونيك تميزكننده پوست است. گلاب پوست هاي خشن را نرم كرده و منافذ بزرگ و عميق پوست را جمع مي كند و مي بندد. از گلاب به عنوان نرم كننده در ساخت لوسيون ها، كرم ها و پمادهاي صورت استفاده مي شود.

  مريم گلي:

  خاصيت شفابخش اين گياه مشهور است. در عهد باستان از اين گياه براي معالجه اختلالات و بي نظمي هاي بدن استفاده مي كردند. از مريم گلي در ساخت تونيك هاي گياهي تقويت كننده و شامپو براي تحريك پوست سر استفاده مي كنند و گفته شده موي سر را نيز تيره مي كند.
  نمك: شستن چشم با آب ولرمي كه اندكي نمك در آن است، به درخشندگي چشم ها كمك مي كند.

  چاي :

  يك تكه پنبه را در چاي سرد فرو كنيد و آن را روي چشم ها بگذاريد. اين كار سبب از بين رفتن خستگي چشم ها مي شود.

  آويشن :

  آويشن به عنوان ضدعفوني كننده قوي شناخته شده است و براي ضدعفوني و بهبود زخم ها مورد استفاده قرار مي گيرد.

  گوجه فرنگي :

  از آب گوجه فرنگي مي توان به عنوان لوسيون سفت كننده صورت استفاده كرد. يا آن را با كشك يا شير دلمه شده مخلوط كرد و به عنوان كرم صورت مورد استفاده قرار داد. اين كرم براي پوست چرب بسيار مفيد است. يك گوجه فرنگي را دو نصف كنيد و دو نيمه را با حركتي دايره وار روي صورت بماليد و بگذاريد ۱۰ تا ۱۵ دقيقه بماند. سپس صورتتان را بشوييد. يك قاشق غذاخوري آب ليمو، ۲ قاشق غذاخوري خامه و ۳ قاشق آب گوجه فرنگي را با هم مخلوط كنيد و نيم ساعت قبل از حمام آن را روي بدنتان بماليد.

  ماست:

  ماست خواص فراواني دارد زيرا داراي آنزيم هاي متعدد و مفيدي است. ماست يك تميزكننده طبيعي عالي است و از طرف ديگر در حفظ سلامتي پوست و مو بسيار مؤثر است.

   

  بازی زندگی اون نیست که تاس خوب بیاری
  بلکه
  اینه که تاس بد رو خوب بازی کنی
     
   
     
   
   
   

  [ شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 9:23 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  هندوانه زرد یا اناناسی

  هندوانه‏ زرد يا هندوانه آناناسي

  هندوانه زرد

  بيش از پنجاه نوع هندوانه وجود دارد که "هندوانه‏ ي زرد" يکي از آن ها است. اين هندوانه در ايران بيشتر به نام "هندوانه آناناسي" معروف است.

  هندوانه‏ زرد در تمام فصول سال يافت مي ‏شود، اما در تابستان به نقطه‏‏ ي اوج خود مي‏ رسد.

  در هندوانه ‏هاي معمولي رنگدانه اي به نام "ليکوپن" وجود دارد که باعث ايجاد رنگ قرمز در آنها مي شود و خاصيت آنتي اکسيداني دارد، ولي هندوانه ي آناناسي، فاقد اين رنگدانه است و به همين دليل زرد رنگ مي باشد. ليکوپن مسئول ايجاد رنگ قرمز در گوجه ‏فرنگي و گريپ ‏فروت نيز مي‏ باشد.

  به گفته ‏ي محققان، ليکوپن هندوانه ‏ي زرد در اثر تغييرات ژنتيکي مختلف در طي زمان، از بين رفته است.

  نکته‏ ي قابل توجه اين هندوانه غيرمعمول، رنگ زرد روشن متمايل به نور آفتاب آن مي ‏باشد. از ديگر مشخصات متمايز آن بافت نرم آن مي ‏باشد که مزه‏اي شيرين و نيرو بخش دارد. گاهي اوقات هم دانه‏هاي سياه در لا به لاي بافت گوشتي آبدار اين ميوه ديده مي‏ شوند.

  هندوانه‏ هاي زرد چه بيضي شکل و چه گرد، انواع جالب و قابل توجهي هستند که مزه آنها کمي با مزه‏ ي هندوانه ‏ي معمول قرمز رنگي که ما مي ‏خوريم، متفاوت است. اما پوست آن ها شبيه همان هندوانه هاي قرمز رنگ است.

  هندوانه زرد و قرمز

  فوايد تغذيه ‏اي

  مصرف 5 واحد ميوه و سبزي به صورت روزانه احتمال ابتلا به سرطان را کاهش مي ‏‏دهد. 

  يک تحقيق که اخيرا به چاپ رسيده است بيان مي ‏دارد که مصرف روزانه 9 تا 10 واحد ميوه و سبزي، همراه با 3 واحد لبنيات کم چرب، در پايين آوردن فشار خون بالا بسيار موثر است. پتاسيم بيشترين نقش را در کاهش فشار خون دارد. اين ميوه نيز سرشار از پتاسيم است.

  هندوانه ‏ي زرد منبع خوبي از ستيرولين:

  هندوانه‏ ها مخصوصاً هندوانه زرد ستيرولين زيادي دارند. ستيرولين يک اسيد آمينه غيرضروري مي‏ باشد که در سيستم اکسيد نيتريک بدن شرکت مي ‏کند. به اين ترتيب که وقتي ستيرولين با آنزيم ‏هاي بدن وارد واکنش شد، به آرژنين تبديل مي ‏شود. آرژنين اسيد آمينه ‏اي است که براي سلامت قلب و عروق و سيستم ايمني بدن سودمند است. آرژنين توليد اکسيد نيتريک را در بدن تشديد مي ‏کند که باعث شل شدن ديواره‏ ي عروق مي ‏شود.

  در واقع همان اثري را که داروي وياگرا بر روي مردان دارد، تا حدودي اين هندوانه نيز دارا مي‏ باشد.

  علاوه بر اثر مثبت اين ماده بر روي سلامت جنسي مردان، اکسيد نيتريک همچنين به درمان آنژين صدري، فشار خون بالا و ساير مشکلات قلبي- عروقي کمک مي ‏کند.

  البته لازم است متذکر شوم براي اينکه هندوانه‏ ي زرد بتواند مشکلات جنسي مردان را حل کند بايد به ميزان 6 ليوان در روز مصرف شود که کمي دشوار است، زيرا همان طور که مي دانيم، هندوانه بسيار ادرار آور مي ‏باشد.

  هندوانه زرد و سلامتي چشم:

  وجود ويتامين A و ويتامين C در هندوانه براي سلامتي چشم مفيد است. هندوانه‏ ي زرد يک منبع غني از لوتئين مي ‏باشد.

  لوتئين براي پيشگيري از بيماري دژنراسيون ماکولار چشمي وابسته به سن(AMD) لازم است. اين بيماري يك بيمارى مزمن و پيشرونده است كه در افراد مسن ديده مى شود و شايع ترين علت كورى در جهان است. در اين بيمارى، لكه زرد يا ماكولا كه قسمت حساس به نور در شبكيه چشم بوده و مسئول ديد مستقيم و كارهايى نظير خواندن، نوشتن و رانندگى است، تخريب مى شود. اين بيمارى درمان قطعى ندارد، ولى با ايجاد تغييرات در رژيم غذايى و مصرف برخى از داروها مى توان از بروز آن جلوگيرى كرد يا آن را به تعويق انداخت.

  پس به خاطر داشته باشيد که هندوانه ‏ي قرمز(ليکوپن) براي پيشگيري از سرطان و هندوانه ‏ي زرد(لوتئين) براي سلامتي چشم هاي شما سودمند است.

  راه هايي براي مصرف اين هندوانه:

  اولين نکته اي که بايد بدانيد اين است که براي احساس بهتر طعم هندوانه ‏ي زرد بهتر است آن را به صورت خنک و سرد سرو نماييد.

  دسر:

  هندوانه ي زرد، خربزه و طالبي را در يک شربت شيرين يا آب پرتقال فرو کنيد و سپس آن ها را فريز نماييد. اين دسر خوش ‏طعم را مي ‏توانيد در مهماني هاي تان استفاده نماييد. براي اينکه اين دسر زيباتر به نظر آيد، مي ‏توانيد آن را با هندوانه ‏هاي قرمز نيز تزئين نماييد.

  آب هندوانه زرد

  آبميوه:

  مقداري هندوانه زرد را با مقداري خربزه و طالبي در مخلوط کن مخلوط  نماييد.

  اين آبميوه ي مخلوط، بسيار مقوي و خوشمزه است.

  ترشي:

  پوست اين هندوانه براي ترشي انداختن مناسب است، زيرا موجب افزايش اشتها مي ‏شود.

   

  نگهداري:

  براي نگهداري هندوانه ‏ي بريده شده، روي قسمت بريده شده ي آن سلفون کشيده و در يخچال بگذاريد. براي اين که از طعم و شيريني و طراوت هندوانه ي بريده شده لذت ببريد، آن را بيشتر از يک هفته در يخچال نگه نداريد.

  هندوانه فريز شده را هم خيلي نمي توان نگهداري کرد (کمتر از يک ماه).

  در نهايت بايد بدانيد که رنگ زرد، يک رنگ طبيعي براي هندوانه است، همان ‏گونه که رنگ سفيد و نارنجي هم طبيعي هستند.

   
  مريم مراديان نيري – کارشناس تغذيه تبيان

   

  [ شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:13 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  سوخت چربیها با لبنیات

  سوخت چربی ‌ها با لبنیات

  لبنیات

  یكی از سوالات مورد علاقه ی افراد چاق آن است كه آیا ماده غذایی وجود دارد كه با خوردن آن، لاغر شویم؟

  آنها می گویند، می‌دانند اگر كم بخورند لاغر می‌شوند، ولی می خواهند بدانند چه مواد غذایی وجود دارند كه هم آن را بخورند و هم وزن كم كنند.

  واقعیت این است که بدون تغییر عادات غذایی كاهش وزن میسر نیست، ولی بعضی از گروه‌های غذایی هستند كه در تعادل وزن اهمیت دارند.

  یكی از این مواد غذایی لبنیات است، تا جایی كه بعضی از مطالعات ادعا کرده اند که با مصرف زیاد لبنیات، حتی با مصرف كالری بیشتر، می‌توانید چربی‌های خود را سوزانده و لاغر شوید!

  یك مطالعه ی جدید نشان داد: افرادی كه سه بار در روز لبنیات مصرف می‌كنند، نسبت به كسانی كه فقط یك بار لبنیات مصرف می‌كنند یا اصلا نمی‌خورند، در كنترل وزنشان موفق‌تر هستند.

  یكی از تئوری‌های مطرح درباره تاثیر لبنیات در كنترل وزن، به نقش كلسیم اشاره دارد. مطالعات روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد كه رژیم غنی از كلسیم، افزایش وزن و مصرف زیاد چربی در موش‌های پُرخور را كاهش می‌دهد. مطالعات انسانی نیز نشان داده که كلسیم به از بین رفتن چربی كمك می‌كند، زیرا كلسیم، نگهداری چربی به وسیله سلول را مشكل می‌كند.

  هیچ ماده غذایی معجزه‌آسایی برای كاهش وزن وجود ندارد، بلكه حفظ تعادل بین مصرف مواد غذایی از گروه‌های مختلف، مهم است. اما افرادی كه می‌خواهند به وزن ایده‌آل خود برسند، مصرف لبنیات به ویژه نوع كم چرب را نباید فراموش کنند.

  در مطالعه اخیر روی 338 مرد و زن چاق، از آنها خواسته شد برای مدت 3 ماه مصرف كالری خود را كم كنند. از میان افراد شركت‌كننده در این مطالعه، افرادی كه حداقل 10 ‌درصد از وزن بدن خود را از دست داده بودند، برای مرحله بعدی مطالعه انتخاب شدند. سپس از یک گروه خواسته شد یك بار در روز و گروه دوم سه بار در روز لبنیات مصرف كنند.

  نکته ی شگفت‌انگیز در این مطالعات این بود که كاهش وزن افرادی كه لبنیات بیشتری مصرف می کردند، حتی با دریافت انرژی بیشتر، مشابه با کسانی بود که رژیم غذایی كم كالری‌تر و لبنیات كمتری مصرف می کردند.

  جالب است بدانید که این اثرات، فقط ناشی از كلسیم موجود در این مواد غذایی نیست.

  افراد چاق و یا کسانی كه از دوران كودكی استعداد چاقی دارند، باید لبنیات كم چرب مصرف کنند، زیرا چربی اشباع موجود در لبنیات پرچرب، قطعا اثرات مطلوب این گروه مواد غذایی را در كنترل وزن از بین می‌برد.

  هیچ ماده غذایی معجزه‌آسایی برای كاهش وزن وجود ندارد، بلكه حفظ تعادل بین مصرف مواد غذایی از گروه‌های مختلف، مهم است. اما افرادی كه می‌خواهند به وزن ایده‌آل خود برسند، مصرف لبنیات به ویژه نوع كم چرب را نباید فراموش کنند.

  دكتر حمیدرضا فرشچی

  [ شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:5 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  سیر، ضد میکروب قوی است

  سیر، ضد میکروب قوی است

  سیر

  بی شك طی دهه‌های اخیر، بیشتر مردم دنیا با خواص متعدد سیر آشنایی پیدا كرده‌اند كه از جمله این اثرات درمانی عبارتند از:

  كاهش فشار خون، كاهش كلسترول خون، كاهش قند خون، كاهش غلظت خون، ضد‌ گرفتگی عروق قلبی و مقوی قلب و ... .

  این گیاه همچنین دارای عملكرد مؤثر و اثبات شده ی ضد ‌سرطانی، ضد ‌میكروب قوی علیه باكتری‌های بیماری زا، ضد‌ انگل (كرم‌های آسكاریس، قلابدار، كرمك)، ضد ‌روماتیسم، ضد ‌قارچ (‌آفت دهانی، كچلی، پوستی)، ضد‌ سم، مقوی معده و محافظ كبد، ضد ‌درد، ضد‌ حشره و مقوی میل جنسی نیز هست.

  سیر به سبب داشتن اثراتی همچون ضد ‌احتقان، خلط آور، ضد ‌اسپاسم، محرك دستگاه ایمنی بدن و اثر ضد ‌ویروسی، از دیر باز برای درمان بیماری‌های حاد و مزمن عفونی و غیرعفونی ریوی به كار می‌رود.

  حكیم ابوعلی سینا از این گیاه برای درمان سل ریوی، آسم مزمن و برونشیت بهره می‌جسته است.

  خاصیت ضد ‌ویروسی سیر روی چندین نوع ویروس بیماری زای خطرناك به اثبات رسیده است، از جمله آنفلوانزا، تبخال و ... .

  از آنجایی كه اثر ضد‌ ویروسی سیر، به سبب اثرگذاری مستقیم تركیبات مؤثره عصاره آن صورت می‌گیرد، سیر قادر خواهد بود به‌طور غیرانتخابی، انواع متنوع‌تری از ویروس آنفلوانزا را مورد حمله قرار دهد.

  بیشتر این تاثیرات درمانی سیر، نه تنها در انسان، بلكه در دام‌ها و حیوانات خانگی نیز قابل اعمال است.

  همه ی اثرات شگفت انگیز سیر بر درمان بیماری‌ها، ناشی از مواد مؤثره ی آن شامل تركیبات گوگردی (كه مسئول بوی آن نیز هستند)، ویتامین‌ها به‌ ویژه نوع C، E ، بتاكاروتن و نیز آنزیم‌هایی همچون پراكسیداز، میروزیناز و گلوكوسینولاز است.

  از آنجایی كه خواص اصلی درمانی سیر مربوط به مواد گوگردی آن است، بنابراین اعمال هر گونه واكنش خارجی همچون حرارت، ترشی و... كه به‌طور مستقیم این مواد گوگردی را نابود سازد، یا به‌طور غیرمستقیم آنزیم‌های فعال‌كننده این تركیبات مؤثره گوگردی را تحت‌تأثیر قرار دهد، می‌تواند قدرت درمانی سیر را کاهش دهد.

  چون مواد مؤثره سیر در اثر له شدن فعال می‌شوند، بنابراین بلعیدن حبه نجویده ی آن، یا خشك كردن غیراصولی آن می‌تواند از بروز اثرات درمانی آن جلوگیری کند.

  خُرد کردن سیر

  هر چه بوی سیر بیشتر باشد، نشان دهنده بیشتر بودن مواد گوگردی آن و در نتیجه اثرات درمانی قوی‌تر آن است.

  مصرف مرتب روزانه حداقل 3 تا 5 گرم سیر برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی- عروقی لازم است.

  برای کاهش بوی دهان بعد از خوردن سیر می‌توان از گشنیز، جعفری، سیب، برگ كاهوی تازه و یا سكنجبین استفاده كرد.

  اگرچه این‌گونه خواص سیر كه در بالا گفته شد، طی صدها و هزارها سال تجربه حیات بشری به اثبات رسیده است، ولی در مراكز پژوهشی دانشگاهی معتبر و بزرگ دنیا در 50 سال اخیر، بسیاری از این خواص به‌ روش‌های مدرن به بوته آزمایش و پژوهش گذاشته شده و مهر تایید گرفته‌اند.

  در همین راستا، ما نیز به اتفاق گروه همكار خود در مطالعات تجربی، در دانشگاه پزشكی تهران تعداد زیادی از خواص قلبی- عروقی، ضد ‌میكروبی، ویروسی،  قارچی، ضد ‌سرطانی، ضد ‌رماتیسمی، پوستی و ... سیر را در قالب پژوهش‌های آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی آزموده و ادعاهای طب سنتی درباره ی این گیاه را به اثبات رسانده‌ایم.

  لازم به ذكر است از دیگر فرآورده‌های طبیعی مؤثر در بیماری‌ آنفلوانزا، گیاه آویشن و زنجبیل و دارچین و نیز عسل طبیعی است.

  دكتر محمدرضا نیاكان لاهیجی - همشهری

  [ شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:2 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  چاقها بیشتر میگرن دارند

  چاق ها، بیشتر میگرن دارند

  میگرن

  خیلی از مبتلایان به چاقی، از سردردهای میگرنی شكایت دارند. از طرف دیگر هنگام اجرای رژیم لاغری، نگران آن هستند كه كاهش وزن باعث تشدید سردرد‌های آنها گردد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند كه چاقی و به ویژه چاقی شكمی، ‌باعث افزایش خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و ... می‌شود.

  سوال این است كه ارتباطی بین افزایش وزن و سردردهای میگرنی وجود دارد؟

  مطالعه‌ای كه توسط محققین دانشگاه كالیفرنیا انجام گرفته، نشان داده است كه خطر ابتلا به میگرن در افراد 20 تا 55 ساله ای كه دارای اضافه وزن و به ویژه چاقی شكمی‌ هستند، افزایش می‌یابد.

  در این مطالعه، چاقی شكمی‌ از طریق اندازه‌گیری دور كمر، و چاقی كلی بدن نیز بر اساس نمایه توده بدنی(نسبت وزن به مجذور قد) مورد مطالعه قرار گرفت.

  در این مطالعه كه روی بیش از 22 هزار نفر انجام گرفت، افراد مورد مطالعه از نظر ابتلا به میگرن و یا هر نوع سردرد شدید مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این مطالعه نشان داد كه سن، جنس و چگونگی توزیع چربی در بدن از عوامل خطر ابتلا به میگرن هستند.

  بر اساس نتایج این مطالعه، افرادی كه اندازه دور كمر بزرگ‌تری داشتند، نسبت به افرادی كه اندازه دور كمر كمتری داشتند، بیشتر احتمال ابتلا به حملات میگرن را دارا بودند. 37 درصد از زنانی كه دارای چربی اضافه در ناحیه ی شكم بودند، بروز میگرن را گزارش كردند، در حالی كه در مردان 20 درصد بروز میگرن در افرادی كه دارای چاقی شكمی‌بودند گزارش شد كه این ارقام در مقایسه با آنان كه دوركمر متناسب داشتند، بیشتر بود.

  چاقی و به ویژه چاقی شكمی‌ در سنین جوانی و میانسالی، به خصوص در خانم‌ ها، خطر بروز حملات میگرنی را افزایش می ‌دهد.

  جالب است بدانید چاقی شكمی‌ در زنان پس از حذف اثرات چاقی كلی بدن، بروز حملات میگرنی را به میزان 3/1 برابر افزایش می‌دهد.

  نتایج این مطالعه به اهمیت سنین جوانی و میانسالی و شیوع جنسیتی با احتمال ابتلای بیشتر خانم‌ها تاكید دارد. علاوه بر این چاقی و افزایش وزن، به ویژه چاقی شكمی‌ احتمال بروز حملات میگرنی را افزایش می‌دهد.

  اما خوشبختانه نتایج مطالعات نشان داده است كه كاهش وزن و به ویژه كاهش چربی شكم برای افراد جوانی كه سابقه ابتلا به میگرن داشته‌اند و به ویژه برای زنان، سودمند خواهد بود. البته ذكر این نكته ضروری است از آنجا كه معمولا افراد چاق دارای یك وابستگی به مواد قندی می‌باشند، نوسانات ناگهانی میزان قند خون اعم از استفاده زیاد از مواد قندی ساده و یا اجرای رژیم‌های سخت كه توام با حذف وعده‌های غذایی و كاهش قند‌خون هستند، باعث تشدید حملات میگرنی می‌شوند.

  چاقی و به ویژه چاقی شكمی‌ در سنین جوانی و میانسالی به خصوص در خانم‌ها، خطر بروز حملات میگرنی را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر كاهش وزن و رژیم‌های غذایی منطقی كه با كاهش وزن تدریجی و با برنامه منظم همراه هستند، در بهبود حملات میگرنی كمك‌كننده خواهند بود.

  دكتر حمیدرضا فرشچی

  متخصص تغذیه و فوق تخصص دیابت و چاقی

  جام جم

  [ شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 11:54 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  پاک سازی پوست

  پاک سازی پوست

  شستن صورت

  یكی از مراقبت‌های اساسی پوست، پاك‌سازی پوست است. پاك‌سازی پوست می‌ تواند با حذف سلول‌های مرده ی سطح پوست و برداشتن گرد و غبار و مواد آرایشی و چربی اضافی در سطح پوست و باز كردن منافذ آن، باعث تنفس پوست شود.

  چندین گروه پاك‌كننده داریم، مثل: شیر پاك‌كن‌ها، كرم‌های پاك‌كننده، لوسیون‌های تمیزكننده، فوم‌ها و یا فرآورده‌های كف‌زا، صابون‌های آرایشی و پاك‌كننده‌های آرایش چشم.

  شیر پاك‌كن:

  امولوسیون روغن در آب است، اما نسبت آب به روغن آن زیاد بوده، پس به راحتی در آب حل می‌ شود و از سطح پوست شسته می‌ شود.

  كرم‌های پاك‌كننده:

  این كرم‌ها روغن بیشتری نسبت به شیر‌پاك‌كن‌ها دارند و غلیظ‌ترند و برای ماساژ دادن بر روی پوست مفیدند و برای پوست‌های بسیار خشك یا پاك‌سازی عمیق بسیار مناسب‌اند.

  مواد كف‌زا:

  بسیار سریع عمل می‌ كند و برای هر نوع پوستی می ‌تواند به كار رود.

  صابون‌های معمولی:

  به دلیل به هم زدن PH نرمال پوست، برای شست و شوی صورت مناسب نیستند و بهتر است از صابون‌های مخصوص آرایش استفاده كنید.

  مرطوب‌كننده‌ها:

  مرطوب‌كننده‌ها انواع مختلفی دارند، مثل همومكتانت‌‌ها (جاذب رطوبت‌ها)، هیدراتانت‌ها (مرطوب‌كننده‌ها) و مواد پوشاننده كه این‌ها  باعثن جذب رطوبت از محیط اطراف شده یا آب را از لایه‌های عمقی پوست به سطح پوست می ‌آورد و به این ترتیب كمبود رطوبت پوست را جبران می ‌كنند.

  مواد پوشاننده:

  از دیگر مرطوب كننده‌ها كه به صورت امولوسیون روغن در آب (روغن‌ها، موم‌ها و مشتقات چربی‌ها)، به صورت یك لایه روی پوست قرار می ‌گیرند و جلوی تبخیر آب از سطح پوست را می‌ گیرند. بدین ترتیب میزان رطوبت لایه ی سطحی پوست را افزایش می ‌دهند و  باعث حفظ رطوبت پوست می ‌شوند.

  بگذار پوستت نفس بكشد

  بُخور و کمپرس هم از راه‌های مناسب برای صاف كردن پوست هستند.

  بخور پوست

  بُخور : باعث پاك سازی عمیق منافذ پوست و خون‌رسانی بهتر به آن می‌ شود و چربی و ذرات اضافی پوست را از بین می‌برد.

  برای بُخور دادن، دو لیتر آب را در یك ظرف تمیز بجوشانید. اگر پودر بخور گیاهی مثل پودر گل بابونه یا گل ختمی دارید، دو قاشق سوپ خوری از آن را در ظرف آب جوش ریخته و ظرف را از روی حرارت بردارید. سپس سر خود را بالای ظرف آب بگیرید و یك حوله ی تمیز روی سر خود بیندازید.

  زمان بُخور برای پوست‌های معمولی و چروك‌دار 5 دقیقه و برای پوست‌های چرب 5 تا 10 دقیقه است. اگر از پودر بُخور استفاده نكردید(یعنی فقط با آب)، زمان طولانی‌تری پوست خود را بُخور دهید.

  کمپرس پوست

  كمپرس: برای پوست‌های خشك و حساس روش بسیار مناسبی است. برای كمپرس مثل بُخور، آب را بجوشانید و پودر بُخور را به آن اضافه كنید. 5 دقیقه صبر كنید. سپس محلول مذكور را صاف كرده و حوله ی تمیزی را به این محلول آغشته كنید و این حوله را 5 تا 10 دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید. (یادتان نرود كه دو تا سوراخ برای جای چشم‌ها در حوله باز كنید!) 

  می‌ توانید بلافاصله پس از كمپرس داغ از كمپرس سرد نیز استفاده كنید. این عمل برای درمان جوش و التهاب پوست بسیار مفید است.

  بهتر است در زمان استفاده از كمپرس تمركز داشته باشید و آرام و عمیق نفس بكشید.

   

  [ شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 11:41 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  نقد و برر سی استانداردهای رشته مدیریت خانواده (کاردانش)

  به نام خدا

  عنوان استاندارد مدیریت و برنامه ریزی  کداستاندارد  ۱۲/۲۰-۷

  توانایی ۱ (۵-۱) اشنایی با نحوه برنامه ریزی امور منزل برای مادران شاغل

  توانایی۱(۱۳-۱) اشنایی با نحوه ی بهره گیری از وسایل ارتباط جمعی

  توانایی۲(۱۴-۲)اشنایی با روشهای رسمی و غیر رسمی پس انداز در خانواده

  توانایی۲ (۱۵-۲) اشنایی با اصول باز کردن حساب پس انداز

  توانایی ۳ (۳-۳)شناسایی فرهنگها و اداب و سنن رایج در خانواده های ایرانی

  توانایی۴ (۸-۴)شناسایی اصول مقابله با مشکلات اخلاقی در خانواده

  توانایی۶ (۳-۶) اشنایی با اهمیت هماهنگی خانه و مدرسه در تربیت فرزندان

  توانایی ۶ (۴-۶) شناسایی اصول همکاری خانه با مدرسه و سایر مراکز اموزشی

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  عنوان استانداردهنر در خانه کداستاندارد ۹۵/۹۹-۷

  توانایی ۲۰ (۱۵-۲۰) شناسایی نحوه کاربری و نگهداری وسایل خانگی حرارتی و برقی درمنزل(مثل قهوه جوش -سرخ کن )

  توانایی ۲۰(۱۷-۲۰) شناسایی و نحوه کاربری و نگهداری انواع ظرفشویی

  توانایی۲۰(۲۱-۲۰) شناسایی نحوه کاربری و نگهداری وسایل صوتی تصویری (رادیو تلویزیون  ضبط صوت  ویدئو)

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  عنوان استانداردسالم زیستن کد استاندارد ۴۰/۹۹-۵

  توانایی ۲(۴-۲) شناسایی اصول تهیه جدول فرضی برای مراجعات بهداشتی افراد خانواده

  توانایی ۳(۸-۳) اشنایی با اصول تهیه برنامه هفتگی بهداشت فردی

  توانایی۴(۱۲-۴) اشنایی با روش مناسب جلب مشارکت افراد خانواده جهت حفظ و تامین بهداشت محیط خانه

  توانایی ۸(۸-۸) شناسایی نیازهای روانی خود و تهیه فهرستی از ان

   

  [ شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:58 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  سوالات لوازم خاتنگی

  بسم الله الرحمن الرحیم

   

  1-کدام گزینه در مورد ماده صحیح می باشد؟

   

  الف)دارای جرم است                                                ب)فضا اشغال می کند.

   

  ج)بصورت گاز و جامد و مایع وجود دارد.                   د)همه موارد

   

  2-کدام گزینه در مورد ذ رات اتم صحیح می باشد؟

   

  الف)دارای پروتون و نوترون و الکترون است.       ب)الکترون بار منفی دارد.

   

  ج)پروتون ها بار الکتریکی مثبت دارند.               د)همه موارد

   

  3-کدام گزینه تعریف عایق است؟

   

    الف)اجسامی که جریان برق را عبور می دهند.    ب) اجسامی که جریان برق را عبور نمی دهند. 

   

  ج)به وسایلی مانند چوب پلاستیک گفته می شود.     د)مورد ب و ج

   

  4-ولتاژالکتریکی یعنی...

   

  الف)نیروی محرکه ای که به مدار وارد می شود.  ب)حرکت الکترون ها در نیروی محرکه

   

  ج)اختلاف پتانسیل می باشد.

   

  5-توان الکتریکی چیست؟

   

  الف)مقدار کار انجام شده بر حسب واحد زمان    ب) مقدار کار انجام شده بر حسب نیرو

   

  ج)ماحد آن وات(  (wمی باشد.                      د)الف و ج

   

  6-کدام گزینه کاربرد فاز متر می باشد؟ 

   

  الف)سیم فاز را از سیم نول تشخیص داد.         ب)برای باز و بسته کردن پیچ می باشد.

   

  ج)برای بیرون آوردن قطعات ریز به کار می رود.

   

  7-کدام گزینه کار فیوز می باشد؟

   

  الف)وسایل حفاظتی هستند.                             ب)عبور جریان برق

   

  ج) حفاظت از کلیه لوازم برق                         د)الف و ج

  8-کدام گزینه کاربر کلید حفاظت جان یا Fi  می باشد.

   

  الف)جریان عبور یا نشتی را مشخص می کند.    ب)شروع آتش سوزی یا برق گرفتگی را مشخص می کند.

   

  ج)باعث حفاظت فیوز است.                           د)الف و ب

   

  9-کارکرد کنتور آب چیست؟

   

  الف)میزان مصرف آب                                  ب)میزان مصرف آب بر حسب متر مکعب

   

  ج)میزان مصرف آب بر حسب متر مربع            

   

  10-کدام گزینه از اصول کار لامپ های التهابی است؟

   

  الف)روشنایی عمومی                                  ب)عبور دادن جریان برق از رشته فلزی

   

  ج)به عنوان لامپ های کم مصرف می باشد.

   

  11-کارکرد لامپ های التهابی معمولی کدام گزینه می باشد؟

   

  الف)روشنایی معابر         ب) روشنایی عمومی         ج)نور افکنی             د)همه موارد

   

  12-کدام گزینه در انواع  لامپ های  تخلیه در گاز می باشد؟

   

  الف)فشار زیاد و فشار کم                          ب)دارای انواع فلز ها

   

  ج)دو فلز جیوه و سدیم                             د)الف و ج

   

  13-کدام وسیله برقی پر مصرف ترین وسیله الکتریکی می باشد؟

   

  الف)اتو برقی          ب)بخاری برقی              ج)لباس شویی               د)جارو برقی

                     

  14-کدام گزینه از نکات ایمنی مصرف بخاری برقی می باشد؟

   

  الف)می توان برای پخت غذا استفاده کرد       ب)بخاری برقی را با آب شستشو ندهید.

   

  ج)نزدیک مواد مشتعل زا نباشد.                 د)ب و ج

   

  15-کدام گزینه در استفاده از سماور صحیح می باشد؟

  الف)بدون آب نباشد                                      ب)برای رفع رسوب با سرکه شستشو داد.

   

  ج)قسمت الکتریکی وارد آب نشود.                 د)همه موارد

   

  16-دستگاه اتو ی خشک برای چه پارچه هایی کابرد ندارد؟

   

  الف)پشمی ضخیم               ب)حریر لطیف                 ج)کش یا استرژ

   

  17-دستگاه اتوی بخاری برای چه پارچه هایی  بیشتر کاربرد دارد؟

   

  الف)پشمی                ب)حریر             ج)کتان

   

  18-طرز رسوب زدایی کف اتوی بخار چگونه است؟

   

  الف)پارچه آغشته به جوهر نمک                ب)با استفاده از جوهر لیمو

   

  ج)استفاده از سرکه                                 د)الف و ب

   

  19-نکات ایمنی پلوپز برقی کدام گزینه می باشد؟

   

  الف)ظرف پلوپز(تفلون) داخل فر یا  روی اجاق گاز قرار ندهید

   

  ب)بدنه پلوپز وارد آب نشود.          ج)از سیمهای رابط استفاده شود.         د)همه موارد

   

  20-کدام وسیله بالاترین مصرف را در خانه دارد؟

   

  الف)چرخ گوشت        ب)آبمیوه گیر       ج)پلوپز                  

   

  21-از نکات ایمنی استفاده از آب میوه گیر کدام گزینه صحیح می باشد؟

   

  الف)محفظه موتور راداخل آب نکنید.               ب)موقع کار دستگاه قاشق وارد محفظه نکنید.

   

  ج)هنگام گیر کردن دستگاه سریع خاموش کنید.           د)همه موارد.

   

  22-در چه محیط هایی از پنکه سقفی یا رومیزی استفاده می شود؟

   

  الف)بالا بودن درصد رطوبت هوا                       ب)در محیط خشک آب و هوایی

   

  ج)در محیط معتدل آب و هوایی                           

   

  23-کدام گزینه در مورد استفاده از پنکه صحیح است؟

   

  الف)از بکار بردن تینر و بنزین برای تمیز کردن خودداری کرد.

   

  ب)نزد یک پرده قرار داده نشود.

   

  ج)در هنگام نظافت شاخه آن از پریز خارج باشد.          د)همه موارد

   

  24-کدام گزینه در زمان پخت غذا  با مایکروویو مناسب تر است؟

   

  الف)غلظت غذا       ب)حجم آب موجود در غذا    ج)دمای اولیه            د)همه موارد

   

  25-کدام گزینه در مورد موارد ایمنی بکار گیری سشوار صحیح است؟

   

  الف)از سشوار دایم استفاده نشود                       ب)سشوار داخل آب قرا داده نشود.

   

  ج)از بکار گیری سشوار که صدای ناهنجار دارد خودداری شود.             د)همه موارد.

   

  26-کدام یک از ماشین لباسشویی با استفاده از نیروی الکترومکانیکی  و انسانی کار می کند؟

   

  الف)ماشین لباسشویی سطلی                                ب) ماشین لباسشویی دو مخزنه

   

  ج) ماشین لباسشویی اتوماتیک

   

  27-کدام گزینه در استفاده از ماشین لباسشویی صحیح می باشد؟

   

  الف)زمانی که تایمر کار می کند درجه آن را تغییر ندهید.

   

  ب)و دوم تایمر را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.

   

  ج)فاصله ماشین لباسشویی با دیوار حداقل 15 سانتی متر باشد.            د) همه موارد

   

  28- کدام گزینه نشان دهنده نشت آب در لباسشویی است؟

   

  الف)لاستیک دور در سوراخ باشد.                           ب) شلنگ های ورودی خروجی آب معیوب باشد

   

  ج) واشر فیلتر معیوب است                     د)همه موارد.

   

  29-اگر ماشین لباسشویی در پایان کار  آب کثیف راتخلیه نکرد کدام گزینه صحیح است؟

   

  الف) فیلتر کثیف می باشد.                             ب)واشر پمپ خراب باشد

   

  ج ) واشر فیلتر معیوب است                           د)الف و ب

   

  30-کدام گزینه  نشان دهنده عدم استفاده از پودر ریخته شده در ماشین لباسشویی است؟

   

  الف) جاپودری کثیف باشد                         ب)شیر برق معیوب باشد

   

  ج)صافی سر شلنگ آب ورودی جرم مسدود باشد          د)همه موارد

   

  31-ساختمان یخچال دارای چه قسمت هایی می باشد؟

   

  الف) کمپرسور فیلتر                                              ب)ترموستات-اوپراتور

   

  ج)موتور الکتریکی رادیاتور                                    د)همه موارد

   

  32- کدام گزینه در عیب یابی یخچال صحیح است؟

   

  الف ) اگر مواد یخ می زند درجه ترموستات زیاد است.

   

  ب)اگر جا یخی زود برفک گیر جدار دور یخچال عوض شود

   

  ج)اگر لوله های پشت یخچال برفک می زند گاز یخچال زیاد است.            د)همه موارد

   

  33-کدام گزینه در محل مناسب برای نسب کولر صحیح می باشد؟

   

  الف)در سقف ایجاد لرزش نکند                          ب)زیر کولر چار پایه فلزی باشد.

   

  ج)کولر باید از لوله های فاضلاب و دود کش دور باشد.             د)همه موارد

   

  34-کدام گزینه در مورد استفاده  از شیر آب صحیح است؟

   

  الف)بعد از خارج شدن پس مانده شیر و آب را محکم ببندیم.

   

  ب)سفت کردن بیش از اندازه باعث پاره شدن واشر آب بندی می شود.

   

  ج)از همه نوع شیر آلات می توان استفاده کرد.        

   

  د)هر کس بنا به سلیقه خود می تواند شیر آب را کم یا زیاد یا باز کند.

   

  35-کدام گزینه باعث گرفتگی لوله فاضلاب حمام و یا آشپز خانه می شود؟

   

  الف)وجود لوله با قطر کم                                  ب) وجود لوله با قطر زیاد

   

  ج)وجود چربی و مو بر اثر شستشو                        د) الف و ج

   

  36- کدام گزینه برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب صحیح می باشد؟

   

  الف)با پمپ کردن مسیر لوله                                   ب)با استفاده  از اسید کلریدریک

   

  ج)برای لوله چدنی استفاده از اسید رقیق                       د)همه موارد

   

  37- کدام گزینه تعریف سر شعله در ساختمان اجاق گاز می باشد؟

  الف)انقال گاز توسط شیر                               ب)ایجاد هماهنگی بین سوخت گاز و اکسیژن

   

  ج)رابط لوله ها می باشد

   

  38- کدام گزینه از اصول عیب یابی اجاق گاز می باشد؟

   

  الف)اگر شعله دود کرد باید سوراخ شعله را تمیز کرد.

   

  ب)اگر اجاق بوی گاز دهد حمل ارتباط  لوله گاز نشت   می کند.

   

  ج)اگر شدت شعله ای کم باشد سر شعله کثیف است.            د)همه موارد.

   

  39- کدام گزینه در مورد  روشن شدن آبگرمکن صحیح است؟

   

  الف)فیلتر ورودی کثیف می باشد.                     ب)کلید کاربراتور بسته می باشد.

   

  ج)لوله های رابط نفت کثیف می باشد.                   د)همه موارد

   

  40- کدام  یک از بخاریهای زیر دارای سوخت پاک می باشند؟

   

  الف)بخاری برقی             ب)بخاری گازی                 ج)بخاری نفتی

   

  41- بخاریهای  گازی بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند؟

   

  الف)ظرفیت حرارتی         ب)طریقه نصب                ج)روش انتقال حرارت          د)همه موارد

   

  42- تعریف کلاهک تعویق  در بخاری گازی    چیست؟

   

  الف)برای روشن کردن مشعل                            ب)برای تامین فشارجو

   

  ج)جلوگیری از پس زدگی گازها                          د)ب و ج

   

  43-کدام گزینه در مورد محل نصب بخاریهای گازی  صحیح می باشد؟

   

  الف)نصب نوع دیواری در ارتفاع 70 سانتی متر از کف

   

  ب) بخاری پایه دار فاصله 30 سانتی متر از دیوار

   

  ج)کلید قطع و وصل گاز در ارتفاع 40 سانتی متر از کف        د)همه موارد                                                               

   

   

   

   

   

   

   

  [ شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:59 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  اصول پرورش گل و گياه :

  اصول پرورش گل و گياه :

   

  1- كدام گزينه از تأثير گياهان بر محيط زيست طبيعي مي باشد ؟

    الف) ايجاد تفرجگاه                                              ب) جلوگيري از فرسايش خاك

     ج) جلوگيري از بروز سيل                                     د) همه موارد

  2- گياهان و درختان كاشته شده در كنار خيابان باعث چه مي شوند ؟

    الف) متعادل كردن آب و هوا                                    ب) توليد اكسيژن

     ج) كاهش آلودگي صوتي                           د) همه موارد

  3- پراكندگي شاخ و برگ درختان زينتي سبب چه مي شود ؟

    الف) نفوذ گرد و خاك به دستگاه تنفس                       ب) كاهش آلودگي هوا

     ج) مانند فيلتر يا گردگير عمل مي كند                         د) الف و ج

  4- كدام گزينه تعريف آوند مي باشد ؟

    الف) انتقال دهنده مواد غذايي به گياهان هستند .

     ب) كربن گيري مي كنند .

     ج) توليد كننده مواد غذايي گياه سبز هستند .

  5- به كدام قسمت گياه كارخانه توليد مواد غذايي گفته مي شود ؟

    الف) آوند                      ب) برگ هاي گياهان                       ج) ساقه هاي گياهان

  6- كدام گزينه از خصوصيات گياهان طالب نور زياد مي باشد ؟

    الف) در محلّي كاملاً نورگير باشند .               ب) در مقابل پنجره هاي رو به آفتاب

     ج) در مقابل پنجره جنوبي                          د) الف و  ب

  7- كدام گزينه از خصوصيات گياهان طالب نور متوسط مي باشد ؟

    الف) در مقابل پنجره رو به آفتاب                  ب) در مقابل پنجره جنوبي

     ج) پنجره هايي كه داراي پرده توري باشند .    د) ب و ج

  8- كدام گياهان را در گوشه پذيرايي يا سالن ها قرار مي دهند ؟

    الف) گياهان طالب نور كم                           ب) گياهان طالب نور متوسط

     ج) گياهان طالب نور زياد

  9- كمبود آب در گياهان باعث چه مي شود ؟

    الف) تشنگي گياه                                                 ب) خستگي ريشه ها

     ج) تغيير از سطح برگ                              د) الف و ج

  10- آب زياد چه زياني براي گياهان دارد ؟

    الف) خفگي ريشه                                                ب) پوسيدگي ريشه

     ج) افزايش تبخير                                                د) الف و ب

  11- كدام گزينه از خصوصيات گياهان با نياز زياد آب مي باشد ؟

    الف) خاك اين گياهان نسبتاً مرطوب باشد .      ب) خاك گياهان هميشه بايد مرطوب باشد

     ج) خاك گياهان در برابر خشكي مقاوم است .

  12- كدام گزينه از خصوصيات گياهان با نياز آبي متوسط است ؟

    الف) خاك گياهان هميشه مرطوب باشد                       ب) خاك گياهان نسبتاً مرطوب باشد

     ج) برگ ها سريع ريزش مي كنند .

  13- كدام گزينه از خصوصيات گياهان مقاوم به كم آبي هستند ؟

    الف) در برابر خشكي مقاوم هستند .               ب) پس از خشك شدن به آب نياز دارند

     ج) خاك گياهان هميشه خشك مي باشد .         د) الف و ب

  14- كدام گزينه از نشانه تشنگي گياهان است ؟

    الف) علايم افتادگي                                               ب) چرب بودن هنگام لمس

     ج) پوسيدگي گياه                                                د) الف و ب

  15- كدام گزينه از علائم شوك گياه مي باشد ؟

    الف) زردي برگها                                                 ب) ريزش ناگهاني

     ج) آبياري با آب سرد                                           د) همه موارد

  16- كدام گزينه باعث ايجاد لكه سوخته بر روي برگها مي شود ؟

    الف) آبپاشي مقابل نور آفتاب                                  ب) نشستن قطرات روي برگ

     ج) آبپاشي هنگام ظهر                              د) همه موارد

   

   

  17- كدام گزينه تعريف زهكشي مي باشد ؟

    الف) خارج كردن آب اضافي از گلدان                       

     ب) خارج شدن آب اضافي بوسيله سوراخ ته گلدان

     ج) آبپاشي با وسايلي كه آب كافي به گلدان مي رساند .

     د) جمع شدن آب در ته گلدان

  18- كدام گزينه نشان دهنده املاح زيان آور در آب آبياري گياهان مي باشد ؟

    الف) پوسيدگي ريشه ها                             ب) ضعيف شدن گياهان

     ج) شوره سفيد رنگ                                            د) همه موارد

  19- كدام گزينه از مضرات قرار دادن گياهان در كنار منابع حرترتي (شوفاژ) مي باشد ؟

    الف) تغيير رطوبت از سطح برگ ها               ب) پژمردگي گياهان

     ج) از دست دادن آب بافت                                     د) همه موارد

  20 -كدام گزينه از خاصيت فيزيكي خاك مي باشد؟

  الف) نفوذ پذيري آب و هوا                                    ب) خاصيت مواد خاك

  ج) قابليت جذب آب                                             د) الف و ج

  21-  كدام گزينه از روش هاي ضدعفوني كردن خاك گياه مي باشد؟

  الف) حرارت دادن خاك                                         ب) تعويض خاك

  ج) تعويض گلدان

  22- كدام گزينه براي تركيب خاكهاي مناسب براي پرورش گياهان آپارتماني مناسب مي باشد ؟

    الف) سبك و متخلخل باشد .                                    ب) قابل نفوذ هوا باشد .

     ج) اكسيژن كافي به گياه برساند                   د) همه موارد

  23- كدام گزينه تعريف خاك باغچه مي باشد؟

  الف) به اندازه كافي قوي باشد                               ب) داراي سنگ ريزه باشد

  ج) حاوي مواد كود باشد                                        د) الف و ج

  24- كدام گزينه از تعريف خاك برگ است؟

  الف) از تجزيه برگ ها بدست مي آيد                            ب) حاوي مواد غذايي گياهان است

  ج) داراي كود مي باشد                                           د) در اثر عوامل طبيعي بدست مي آيد

  25- كدام گزينه تعريف ماسه شن است؟

  الف) داراي كود مي باشد                                        ب) عوامل طبيعي سنگ ريزه را خرد كرده است

  ج) از تجزيه خاك ها بدست مي آيد                        د) حاوي مواد غذايي گياهان است

  26- تعريف تورب كدام گزينه است ؟

    الف) بقاياي گياهان آبزي است                                 ب) حالت نيمه پوسيده مي باشد .

     ج) با جذب آب متور م مي شود                   د) همه موارد

  27- كدام گزينه از استفاده كردن تورب مي باشد؟

  الف) نفوذ پذيري آب                                              ب) حفظ رطوبت

  ج) بهتر كردن خاك گلدان                                     د) همه موارد

  28- بافت خاك يعني چه؟

  الف) حاصلخيز بودن خاك                                      ب) اندازه نسبي ذرات خاك

  ج) نفوذ پذيري خاك 

  29- عمل شخم زدن چه مواقعي بايد انجام گيرد؟

  الف) خاك خيلي خشك باشد                                       ب) خيلي مرطوب باشد

  ج) مقدار خيلي كمي مرطوب باشد                         د) خيلي خشك و يا خيلي مرطوب نباشد

  30- در چه صورتي مي توان خاك گلدان را مناسب كرد؟

  الف) استفاده از تورب                                             ب) اضافه كردن كود هاي دامي

  ج) مخلوطي از ماسه و خاك برگ                               د) همه موارد

  31- خاك مناسب براي گياهان چه نوع خاكي است؟

  الف) داراي كود زياد باشد                                        ب) مخلوطي از شن و ماسه را داشته باشد

  ج) متناسب با نوع گياه باشد                                      د) داراي تورب باشد

  32- زمان تعويض گلدان چه زماني است؟

  الف)  گياه به رطوبت دايمي نياز دارد                     ب) كيفيت خاك نامطلوب باشد

  ج) گلدان كوچك تر از حجم ريشه است               د) همه موارد

  33- كدام گزينه در انتخاب گلدان مناسب و جديد صحيح مي باشد؟

  الف) خيلي بزرگتر از گياه باشد                               ب) داراي سوراخ زهكش باشد

  ج) گلدان جديد از گلدان قبلي بزرگ تر باشد        د) ب و ج

  34- استفاده از گلدان سفالي پخته شده از گل رس باعث چه چيزي مي شود؟

  الف) خشك شدن گياه                                               ب) جذب رطوبت خاك

  ج) خشك شدن ريشه                                                د) همه موارد

  35- بهترين زمان تعويض گلدان چه زماني است؟

  الف) بهار                        ب) پائيز              ج) زمستان                                  د) تابستان

  36- مزاياي استفاده از زغال چوب براي تعويض گلدان چيست؟

  الف) جذب مواد سمي از ريشه                                   ب) جلوگيري از پوسيدگي ريشه

  ج) مانع جمع شدن مواد سمي در ريشه                         د) همه موارد

  37- بهترين زمان كاشت بذر چه موقعه اي مي باشد؟

  الف) بعد از فصل سرما                                            ب) در آغاز بهار

  ج) همراه با گرم شدن هوا                                         د) همه موارد

  38- كدام گزينه تعريف وجين كردن مي باشد؟

  الف) حذف گياهان كاشت شده                                    ب) غني كردن خاك

  ج) حذف يا نابود كردن علف هاي هرز                          د) انتقال دادن گياهان به محل ديگري

  39- تك كردن يعني؟

  الف) حذف گياهان اضافي كشت شده                            ب) ايجاد فاصله بين گياهان

  ج) حذف كردن گياهان هرز با وسايل                            د) الف و ب

  40- سيخك كردن خاك براي چه نوع خاكي مناسب است ؟

    الف) خاك رس    ب) خاك برگ                                ج) خاك بلغچه                               د) نوري

  41- كدام گزينه عمل اصلي آب براي گياهان است؟

  الف) تكميل آب ساختمان سلول                                   ب) رساندن مواد غذايي به ريشه گياه

  ج) فقط طراوت گياه                                                            د) الف و ب

   

  42- شوك سرمايي چه موقع در گياه ايجاد مي شود؟

    الف) آب دهي در فصل سرما( آب لوله كشي سرد                        

     ب) قرار دادن گياه در محيط سرد

     ج) آب دهي با آب سرد در تمام فصول سال

  43- بهترين درجه حرارت آب ، آبياري براي گياهان آپارتماني كدام گزينه مي باشد؟

  الف) درجه حرارت بالا اتاق                                                  ب) درجه حرارت يكسان گياه با اتاق

  ج) درجه حرارت كمتر اتاق                                                   د) درجه حرارت بالاي گياه

  44- آبياري يك گل آپارتماني به چه عواملي بستگي دارد؟

    الف) نوع خاك گلدان                                                         ب) مرحله ريشه گياه

     ج) درجه حرارت و رطوبت گلدان                                         د) همه موارد

  45- بهترين زمان آبياري گياهان چه زماني است؟

    الف) سطح خاك خشك باشد                                                 ب) گياهاني كه در محيط گرم باشند

     ج) گياهاني كه در محيط مرطوب باشند                                   د) گلدان گياهاني كه زهكشي تمام مي دهند.

  46- براي كمبود مواد غذايي گياهان سبز از چه موادي استفاده مي شود؟

  الف) خاك                          ب) آب زياد                                ج) كودهاي شيميايي

  47- كدام گزينه تعريف كود است؟

  الف) براي تحريك شدن گياه                                            ب) بقاياي گياهان و جانوران

  ج) تأمين مواد غذايي                                                        د) همه موارد

  48- اگر كود شيميايي به مقدار زياد مصرف شود باعث چه مي شود؟

  الف) عدم جذب نور خورشيد بوسيله گياه                        ب) سوزاندن برگها و ريشه

  ج) عدم جذب آب مناسب                                                 د) از بين بردن خاك

  49-  براي گياهان آپارتماني گياه را چگونه تغذيه مي كنند؟

  الف) محلول پاشي                                                           ب) استفاده از كودهاي مايع

  ج) خاك گلدان                                                                د) آب زياد

  50- كدام عناصر به مقدار كمي در كودهاي شيميايي وجود دارند؟

  الف) مس                      ب) نيتروژن                                    ج) گوگرد

  51- عنصر نيتروژن (ازت) باعث چه چيز در گياه مي شود؟

  الف) تحريك و تسريع رويش گياه                                    ب) رشد و نمو بهتر

  ج) جذب مواد ديگر

  52- در كدام گزينه در مورد محلول پاشي كود براي گياه مناسب مي باشد؟

  الف) هنگام ظهر و گرم بودن                                                 ب) قبل و بعد از محلول پاشي باغچه را آبياري كرد

  ج) هنگام عصر و خشك شدن                                                 د) ب و ج

  53- در كدام فصل نبايد به گياهان آپارتماني كود داده شود؟

  الف) پائيز- زمستان                                                           ب) بهار- پائيز

  ج) تابستان و بهار

  54- كدام گزينه نشان دهنده نياز گياهان آپارتماني به كود مي باشد؟

  الف) ضعيف شدن ساقه                                                        ب) زرد شدن برگ ها

  ج) كم شدن رشد گياهان                                                        د) همه موارد

  55- كدام گزينه نشان دهنده كود دهي زياد به گياهان آپارتماني است؟

  الف) شوره زدن خاك                                                           ب) باز نشدن گلها

  ج) سوختگي جوانه                                                                        د) همه موارد

  56- كدام گزينه از اصول سازگار كردن گياه با محيط جديد مي باشد؟

  الف) دفعات آبياري را افزايش داده                                          ب) از تابش نورآفتاب به گياه جلوگيري كرد

  ج) گياه را در محيطي نسبتاً گرم قرار دهيم                                 د) الف و ب

  57- توليد گياهان آپارتماني كدام روش صورت مي گيرد؟

  الف) كشت بذر                  ب) روش جنسي                 ج) غير جنسي

  58-كدام قطعه از گياه در قلمه زدن استفاده مي شود؟

  الف) ريشه                        ب) ساقه                                    ج) برگ                          د) همه موارد

  59- بهترين نوع قلمه كدام گزينه مي باشد؟

  الف) ريشه                       ب) ساقه                         ج) برگ

  60- براي ريشه دار كردن قلمه ساقه از چه نوع خاكي استفاده مي شود؟

  الف) ماسه                       ب) خاك برگ                                ج) خاك باغچه                              د) الف و ب

  61- محيط ريشه زايي بايد چگونه باشد؟

  الف) نبايد خشك باشد                                                           ب) نبايد خيلي مرطوب باشد

  ج) خشك و خيلي مرطوب نباشد                                            د) فقط خشك باشد

  62- بهترين زمان براي گرفتن قلمه ريشه چه زماني است؟

  الف)فصل بهار                                                                         ب)اوايل بهار- اواخر زمستان

  ج) اواخر پائيز- اوايل زمستان                                                د) فصل تابستان

  63- براي قلمه برگ كدام قسمت استفاده مي شود؟

  الف) پهنك برگ                 ب) دمبرگ                                   ج) قسمت زيرين                د) الف و ب

  64-كدام گزينه تعريف پاجوش مي باشد؟

  الف) ساقه داراي ريشه                                                         ب) ورقه هاي به هم پيوسته گياه است

  ج) ساقه هاي هوايي

  65- كدام گزينه تعريف فلس مي باشد؟

  الف) ساقه داراي ريشه                                                       ب) پياز گياهان است

  ج) از ورقه هاي به هم پيوسته                                               د) ب و ج

  66- كدام گزينه در مورد پيازهاي

  67- كدام گزينه تعريف ريشه

  68- كدام گزينه در مورد حشره خاكي صحيح است؟

  الف) در نواحي مرطوب است                                             ب) از خاك برگ تغذيه مي كند

  ج) فعاليت حشره در شب است                                         د) همه موارد

  69- كدام يك از حشرات زير مانع سبز شدن گياه بعد از كاشت آنها مي شود؟

  الف) خرخاكي                 ب) لار و مگس                                ج) حلزون

  70- كدام گزينه در مورد پيوند زدن صحيح است؟

  الف) ساقه يا جوانه گياه ديگر پيوند مي خورد                            ب) همه گياهان آپارتماني را مي توان پيوند زد

  ج) زماني كه گياه(رز)فعال است پيوند زده مي شود          د) الف  و ج

  71- كدام گزينه نشان دهنده موفقيت انجام گرفتن پيوند مي باشد؟

  الف) دمبرگ خشك شود                                                        ب) با فشار انگشت دمبرگ بيفتد

  ج) پيوند ك قهوه اي رنگ شود                                          د) الف  و ب

  72- كدام گزينه تعريف آفت مي باشد ؟

    الف) دسته اي از جانداراني كه به محيط زيست آسيب مي رسانند .

     ب) دسته اي از حشرات كه به محصولات كشاورزي آسيب مي رسانند .

     ج) دست هاي از جانداران كه در محيط مرطوب زندگي مي كنند .

  73- كدام يك از آفتهاي زير باعث تغيير شكل و بد فرم شدن گياهان مي شوند ؟

    الف) آفت هاي خاك زي     ب) آفت هاي مكنده شيره گياه

     ج) آفت هاي مكنده برگ ها و ساقه ها

  74- كدام يك از آفت هاي زير باعث از بين رفتن برگ گياه مي شوند ؟

    الف) شته                      ب) شپشك                                    ج) كنه                            د) مگس

  75- كداميك از آفت هاي زير در هواي مرطوب (گلخانه) هستند ؟

    الف) مگس سفيد ب) شته                                       ج) كنه                            د) شپشك

  76- شپشك ها باعث چه آسيبي در گياه مي شوند ؟

    الف) زرد شدن برگ ها                                                      ب) ريزش برگ ها

     ج) خشك شدن گياه                                                          د) الف و ب

  77- كنه ها باعث چه آسيبي در گياه مي شوند ؟

    الف) توقف رشد گياه                                                         ب) زرد شدن برگ

     ج) ريزش برگ                                                   د) همه موارد

  78- كدام يك از آفت هاي زير باعث خشك شدن گياه مي شوند ؟

    الف) آفت هاي ساقه خوار                                      ب) آفت هاي خاك زي

     ج) خر خاكي

  79- آفت هاي خاك زي به كدام قسمت گياه صدمه مي زنند ؟

    الف) ريشه ها                             ب) ساقه                         ج) غده ها                                   د) الف و ج

  80- كدام يك از آفت هاي زير در شب به گياه صدمه مي زند ؟

    الف) حلزون                  

  [ شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:57 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  چيدمان و تزئين منزل :

  چيدمان و تزئين منزل :

   

  1- كدام گزينه تعريف هنردكوراتور است ؟

    الف) ترتيبي از سبك هاي مختلف مي باشد                ب) مربوط به سبك مدرن مي باشد .

     ج) تركيب سبك ها به ديگري صدمه نمي زند                         د) الف و ج

  2- كدام گزينه در پوشش ديوار در دكوراسيون داخلي صحيح مي باشد ؟

    الف) پس زمينه اي براي لوازم دكوراسيون است .     

     ب) از جنبه هاي مختلف بر محيط تأثير دارد .

     ج) تأثيري بر دكوراسيون زيبايي ندارد                                

     د) وسيع ترين بخش بر محيط و پس زمينه اي براي دكوراسيون است .

  3- كدام گزينه بعنوان حلال رنگ هاي روغني توصيه نمي شود ؟

    الف) بنزين                                ب) گازوئيل                      ج) تينر               د) نفت

  4- كدام گزينه از خصوصيات رنگ پلاستيكي است ؟

    الف) قابل شستشو هستند                                      ب) در مجاورت هوا سريع خشك مي شوند

     ج) در هر مكاني نمي توان از آن استفاده كرد                        د) گزينه هاي ب و ج

  5- كدام گزينه از خصوصيات رنگ روغني مي باشد ؟

    الف) قابل شستشو هستند                                      ب) در فضاهاي بهداشتي استفاده مي شود

     ج) به دو صورت مات و براق است                                     د) همه موارد

  6- كدام گزينه بعنوان پوشش ديوارها براي طبقات كم بضاعت يا مهمان سرا مي باشد ؟

    الف) رنگ                                                                     ب) كاغذ ديواري              

     ج) كاشي

  7- كدام گزينه بعنوان معماري اصيل ايراني مي باشد ؟

    الف) رنگ آميزي                                                            ب) كاغذ ديواري

     ج) كاشي – سراميك

  8- اولين مرحله در طراحي دكوراسيون چيست ؟

    الف) اقدامات عملي مناسب                                               ب) شناخت عناصر طراحي

     ج) بررسي فضا                                                             د) ايجاد طرح مناسب

  9- زنگ ها چه تأثيري در طراحي اتاق دارند ؟

    الف) خصوصيات اتاق                                                      ب) ايجاد پيام

     ج) كاربرد فضا                                                  د) همه موارد

  10- كدام گزينه در مورد رنگ سفيد صحيح است ؟

    الف) جزءِ رنگ هاي اصلي است                                        ب) جزءِ رنگ هاي فرعي است

     ج) اختلاطي از تمام رنگهاست                                          د) جزءِ رنگ به حساب مي آيد

  11- گلهاي سياه داراي چه رنگ هايي هستند ؟

    الف) بنفش                    ب) قرمز تيره                               ج) گلهاي زرد تيره                        د) الف و ب

  12- گدام گلها در طبيعت بيشتر ديده مي شوند ؟

    الف) گلهاي سفيد و قرمز                                      ب) سفيد و زرد

     ج) قرمز وزرد                                                               د) گلهاي قرمز و بنفش

  13- كدام گلها در طبيعت كمتر ديده مي شوند ؟

    الف) قرمز و آبي                                                            ب) زرد و آبي

     ج) زرو و سفيد

  14- كدام گزينه در مورد گياهان خانگي با نورپردازي صحيح مناسب مي باشد ؟

    الف) ايجاد كننده سايه هاي طبيعي در شب هستند .      ب) بعنوان روشنايي استفاده مي شوند .

     ج) طراوت و انرژي خاصي به اتاق مي دهند .                       د) الف و ج

  15-کدام گزینه درمورد ورودی خانه صحیح می باشد

    الف) بیشترین فضای خانه را دربردارد                                 ب) نمای آن ازسنگ یاکاشی باشد

     ج) وسایلی برای نیاز خانواده را در برداشته باشد                 

  16- درفرهنگ ایرانی کلمه هال به چه فضایی اخلوق می شود

    الف) جايی برای وسایل اولیه باشد                          ب) اتاق نشیمن درنزدیک آشپزخانه است

     ج) دارای بیشترین فضای خانه است

  17- کدام فضای خانه حداکثرتزیینات انجام می گیرد

     الف) اتاق نشیمن                       ب) هال                           ج) اتاق خواب

  18-کدام گزینه در مورد نور پردازهای رستوران غذاخوری صحیح است؟

    الف) جذب مشتری                                               ب)ترک بلافاصله بعد از غذا 

     ج) مدت زیادی دررستوران باشند                                       د) الف و ب

  19- کدام گزینه دراستفاده ازلوستریادیدارکوب صحیح است؟

    الف) روشنای بیش از حد                                                  ب) ایجاد تعادل در نوپردازی    

     ج) حداکثر روشنای یک نواخت                              د) ب و ج

  20-کدام گزینه درموردنورهای مستقیم صحیح می باشد؟

    الف) درپیشخوان آشپزخانه استفاده می شود              ب) نقش جداکنده در فضا را دارد        

     ج) کل سطح راروشن می کند                                            د) همه موارد

  21-کدام یک ازنورپردازیهای زیردرصحنه تئاتراستفاده می شود؟

    الف) چراغهای تزیئنی                                                      ب) هالوژن ها

     ج) نورپردازی از کف اتاق                                               د)نورپردازی ازسقف اتاق

  22-کدام گزینه در استفاده از کف پوش ها در فضای ساختمان مناسب است ؟

    الف) برای آشپزخانه از سرامیک روشن استفاده شود             ب) برای آشپزخانه از کف پوش موکت استفاده شود

    ج) برای هال و نشیمن ازکف پوش سرامیکی یا پلاستیکی استفاده شود               د) الف و ج

  23-درفضاهای کوچک ازچه نوع پردهای یاید استفاده شود؟

    الف) پرده حریر و نازک                                                    ب)پرده ضخیم

     ج)پردهای پارچه ای                                                       ج) از جنس الیاف

  24- پرده كركره اي چه ويژگي مهمي دارد؟

    الف) قابليت تنظيم نور                                                      ب) جذب نور زياد

     ج) پرده هاي تزئيني هستند                                               د) عايق در برابر سرما مي باشند

  25- كدام گزينه در مورد بلوك شيشه اي صحيح مي باشد؟

    الف) در ادارات استفاده مي شود                             ب) به عنوان وسايل تزئيني ميباشد

     ج) قابليت عبور و انتقال نور را دارد                                   د) ب  و ج صحيح اند.

  26- مهمترين مشكل در استفاده از بلوك شيشه اي در ايران كدام گزينه مي باشد ؟‌

    الف) عدم استفاده مردم                                                    ب) قيمت بالا

  ج) نبودن افراد متخصص براي نصب آن                                 د) ب وج صحيح اند .

  27- كدام گزينه براي زيباتر شدن و تكميل نور پردازي در اتاق صحيح مي باشد ؟

    الف) استفاده از نور هاي غير مستقيم                                  ب) استفاده از لوستر و لامپهاي سقفي

     ج) چراغهاي كوچك تزئيني                                               د) ب وج صحيح اند.

  28- كدام گزينه در اتاق خواب مناسب است؟

    الف) استفاده از صندوقچه قديمي                                        ب) قاليچه وپرده هاي يكرنگ

     ج) نصب چراق مشبك                                                     د) همه موارد صحيح اند .

  29- كدام نوع رنگها براي اشپزخانه توصيه مي شود؟

  الف) سفيد و زرد              ب) كاريفرم و سفيد                        ج) زرد و قرمز

  30- در بوفه و كابينت آشپزخانه چه موادي گذ اشته  مي شود ؟

    الف) كنسروها                                                               ب) مواد غذا يي فاسد نشدني

     ج) خرده ريز هاي آ شپز خانه                                           د) همه موارد

  31 – كدام گزينه در خصوص فضا ي حمام   صحيح است؟

  الف) از رنگهاي روشن استفاده كرد                          ب) كفپوش لاستيكي استفاده كرد

  ج) ازقفسه  عمود استفاده كرد                     

  [ شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:55 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  هنر بافتني و سوزن دوزي :

  هنر بافتني و سوزن دوزي :

  1- در سوزن از چه نوع پارچه هايي استفاده نمي شود ؟

    الف) ضخيم        ب) لطيف       ج) پارچه هاي ريون

  2- كاربرد سوزن در گلدوزي به چه چيزي بستگي دارد ؟

    الف) ضخامت پارچه                ب) نوع نخ

     ج) نوع دوخت                    د) همه موارد

  3- كدام نوع سوزن براي پارچه هاي لطيف كاربرد دارد ؟

    الف) شارپ        ب) رفو        ج) كرون            د) چنايل

  4- سوزن چنايل براي چه نوع پارچه هايي كاربرد دارد ؟

    الف) پشمي        ب) ضخيم       ج) كنفي            د) همه موارد

  5- كاربرد سوزن پستري چيست ؟

    الف) پر كردن سطح توري               ب) براي پارچه هاي لطيف

     ج) سوزن كوبلن دوزي             د) الف و ج

  6- كدام نوع سوزن براي پارچه هاي لطيف است ؟

    الف) پستري        ب) شارپ       ج) رفو                  د) كرول

  7- كدام گزينه در مورد نخ ابريشم صحيح مي باشد ؟

    الف) به صورت كلاف مي باشد           

     ب) كلاف براي دوخت ابريشم دوزي مي باشد .

     ج) نخ عمامه براي دوخت حاشيه دوزي مي باشد

     د) همه موارد

  8- معمولي ترين نخ در گلدوزي كدام نوع نخ مي باشد ؟

    الف) ابريشم      ب) پشم        ج) دمه                  د) مصنوعي

  9- براي تابلوهاي ديوار كوب و قابها از چه نوع اليافي استفاده مي شود ؟

    الف) الياف مصنوعي     ب) الياف فلزي      ج) نخ پشم

  10- كدام دوخت كاربرد زيادي در گلدوزي دارد ؟

    الف) زيگزاگ                    ب) دندان موشي

     ج) ساقه دوزي                   د) توپر دوزي

  11- كدام نوع دوخت حالت حاشيه تزئيني مي باشد ؟

    الف) زنجير دردمي                  ب) زنجير دوبل

     ج) زيگزاگ

  12- كدام گزينه در مورد گلابتون دوزي صحيح مي باشد ؟

    الف) با نخ روكش دار انجام مي شود .        ب) به رنگ طلايي و نقره اي مي باشد .

     ج) به صورت زنجير يا قلاب دوخته مي شود .    د) همه موارد

  13- كدام گزينه روش مرصعي دوزي مي باشد ؟

    الف) با منجوق دوزي مي باشد               ب) گوهر نشان

     ج) مرواريد دوزي                د) همه موارد

  14- كدام گزينه در هنر چهل تكه دوزي صحيح  مي باشد ؟

    الف) دوختن پارچه رنگارنگ             ب) پارچه از          مختلف است .

     ج) خاتمي دوزي است                   د) همه موارد

  15- كدام پارچه براي تكه دوزي كاربرد دارد ؟

    الف) كتان        ب) الياف مصنوعي    ج) ابريشمي         د) همه موارد

  16- كاموا متوسط براي چه بافتي به كار مي رود ؟

    الف) تزئيني                     ب) بافت لباس كودكان

     ج) بافت ژاكت

  17- كدام نوع نخ براي بافت لباس هاي تابستاني مناسب است ؟

    الف) ابريشمي          ب) نخي         ج) پنبه اي         د) ب و ج

  18- كدام گزينه از خصوصيات نخ قلاب بافي مي باشد ؟

    الف) محكم باشد                  ب) شفاف باشد

     ج) ظريف باشد                   د) همه موارد

  [ شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:53 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  آراستگي :

  آراستگي :

   

  1- ماسك هلو چه تأثيري بر روي پوست دارد ؟

    الف) رفع خشكي و چين و چروك                                                     ب) شفاف و سفيدي پوست

     ج) رفع لك پوست                                                                       د) خاصيت تميز كنندگي پوست

   

  2- كدام ماسك براي رفع جوش مناسب است ؟

    الف) آناناس                               ب) پرتقال                                   ج) لوبيا سبز                    د) گوجه فرنگي

   

  3- كدام گزينه براي رفع لك ناشي از تابش آفتاب مناسب است ؟

    الف) لوبيا سبز – ليمو ترش                                                           ب) پرتقال – ليمو ترش                  

     ج) گوجه فرنگي – آناناس                                                            د) پرتقال آناناس

   

  4- بهترين موقع استفاده از نرم كننده چه موقعي است ؟

    الف) بعد از خواب                       ب) قبل از خواب                           ج) هنگام بيرون رفتن         د) هنگام عصر

   

  5- استفاده از شير پاك كن چه موقعي انجام مي گيرد ؟

    الف) بعد از آرايش                       ب) قبل از آرايش               ج) همزمان با آرايش

                         

  6- كدام گزينه آب و مواد كمكي را به پوست مي رساند ؟

    الف) شيرپاك كن                         ب) لوسيون                                  ج) كرم مرطوب كننده                     د) ماسك ها

   

  7- چه موقع از كرم مرطوب كننده استفاده مي شود ؟

    الف) بعد از خواب                                                                       ب) بعد از تميز كردن صورت         

     ج) قبل از آرايش                                                                        د) همراه با مواد آرايشي

   

  8- كدام گزينه در مورد كرم پودر صحيح است ؟

    الف) كرم پودر تيره صورت را بزرگتر از حد طبيعي نشان مي دهد .

     ب) كرم پودر روشن صورت را كوچكتر از حد طبيعي نشان مي دهد .

     ج) كرم پودر تيره صورت را كوچكتر از حد طبيعي نشان مي دهد .

   

  9- كدام گزينه پودر پوشاننده (پنكك) مناسب پوست است ؟

    الف) همرنگ با پوست باشد                                                           ب) يك درجه تيره تر از پوست باشد

     ج) يك درجه روشن تر از پوست باشد .                                           د) ب و ج

   

  10- كدام گزينه در اثر استفاده از مواد ابرو  بوجود مي آيد ؟

    الف) ريزش مو ابرو                    ب) رشد موهاي ابرو                      ج) نرم كردن موهاي ابرو

   

  11- در صورت بيضي شكل رژگونه چگونه استفاده مي شود ؟

    الف) پهناي صورت                     ب) روي استخوان گونه                   ج) به شكل زاويه دار         د) به شكل گرد

   

  12- كدام يك از گزينه زير از وظايف ريشه مو مي باشد ؟

    الف) رساندن مواد غذايي به مو                                                       ب) نگه داري مو                          

     ج) رشد مو                                                                               د) همه موارد

   

  13- كدام گزينه باعث كدر شدن مو مي شود ؟

    الف) تخريب لايه خارجي( كدرتيكول )                                              ب) تخريب لايه داخلي (مدون)

     ج) رنگدانه مو                                                                           د) تخريب لايه مياني

   

  14- كدام گزينه از خصوصيات پوست مختلط مي باشد ؟

    الف) اطراف چشم خشك است                                 ب) پوست برافروخته مي شود

     ج) پوست ، پوسته پوسته مي شود                           د) داراي منفذهاي ريز مي باشد

  15- كدام گزينه از خصوصيات پوست حساس است ؟

    الف) احساس خارش و كنش دارد                             ب) برافروخته مي شود

     ج) پوسته پوسته و قرمز است                                د) همه موارد

   

  16- كدام گزينه در مورد ضدآفتاب صحيح مي باشد ؟

    الف) با فاكتور حفاظتي بالا 15% براي سنين پايين مناسب است .

     ب) ضدآفتاب يك بار در روز استفاده شود .

     ج) بايد از سالهاي كودكي استفاده كرد .

     د) موارد الف و ج

   

  17- كدام ويتامين از طريق نور آفتاب جذب پوست مي شود ؟

    الف) ويتامي A                                                   ب) ويتامين D                ج) ويتامين K

   

  18- كدام گزينه در استفاده از ماسك صحيح مي باشد ؟

    الف) بصورت لايه نسبتاً ضخيمي از پايين به بالا مي باشد .

     ب) بهترين زمان استفاده هنگام صبح مي باشد .

     ج) بيشتر از سه بار در هفته استفاده شود .

   

  19- كدام گزينه از وظايف لايه داخلي (هدون) براي مو مي باشد ؟

    الف) باعث زنگ مو مي شود                                 ب) از ريشه يا پياز مو تغذيه مي شود

     ج) به مو قابليت انعطاف مي دهد .

   

  20- كدام گزينه از عوامل مراقبت موي خشك است ؟

    الف) از رنگ مو استفاده شود                                 ب) ماساژ دادن پوست سر براي تحريك غدد چربي

     ج) از كرم هاي ويتامينه مخصوص مو استفاده شود     د) الف و ج

   

  21- براي كم كردن چربي مو كدام گزينه صحيح است ؟

    الف) استفاده از سفيده تخم مرغ                               ب) استفاده از برس

     ج) استفاده از ويتامين گروه B                               د) استفاده از روغن مو

   

  22- كدام گزينه در استفاده از بيگودي مناسب است ؟

    الف) بيگودي درشت براي صاف كردن موي فر          ب) بيگودي درشت براي فر كردن موي بلند

     ج) بيگودي متوسط براي حالت دادن موي معمولي       د) گزينه هاي الف و ج

   

  23- كدام گزينه تعريف فيكساتور مي باشد ؟

    الف) افشانه ثابت كننده                                          ب) داراي مواد چسبناك

     ج) براي حالت دادن مو                                        د) الف و ب

  24- كدام گزينه تعريف براشينگ مي باشد ؟

    الف) حالت دادن مو به كمك سشوار                          ب) حالت دادن مو به كمك بيگودي

     ج) حالت دادن مو به كمك برس                                         د) الف و ج

   

  25- كدام گزينه تعريف ميزانپلي مي باشد ؟

    الف) حالت دادن مو به كمك بيگودي                          ب) حالت دادن مو به كمك برس

     ج) حالت دادن مو به كمك سشوار                                        د) الف و ج

   

  26- كدام گزينه در رابطه با سلامت پوست و مو مناسب مي باشد ؟

    الف) استفاده از ضدآفتاب در فصل زمستان و هودي ابري

     ب) استفاده از روغن هاي گياهي براي درخشش مو

     ج) خوب نگه داشتن پوست به طور مرتب                                     د) همه موارد

   

  27- كدام گزينه از توصيه هاي قبل از تمرين و ورزش مي باشد ؟

    الف) حمام كردن بعد از احساس كوفتگي                    ب) ورزش بر روي تختخواب يا سطوح نرم

    ج) 5/2 ساعت بعد از غذا خوردن                            د) الف و ج

   

  28- كدام گزينه در حركت بارفيكس براي خانم ها صحيح است ؟

    الف) آويزان شدن از ميله                                       ب) حركت بالا و پايين

     ج) هر دو گزينه مناسب است .

   

  29- كدام گزينه در سرد كردن پس از اتمام ورزش صحيح مي باشد ؟

    الف) كاهش درد و كوفتگي بعد از تمرين                    ب) عملكرد بهتر سيستم قلبي عروقي

     ج) دفع مواد زايد بعد از ورزش                                          د) همه موارد

   

  30- ماسك هلو چه تأثيري بر روي پوست دارد ؟

    الف) رفع خشكي و چين و چروك                                         ب) شفاف و سفيدي پوست

     ج) رفع لك پوست                                                                       د) خاصيت تميز كنندگي پوست

   

  31- كدام ماسك براي رفع جوش مناسب است ؟

    الف) آناناس       ب) پرتقال           ج) لوبيا سبز                    د) گوجه فرنگي

   

  32- كدام گزينه براي رفع لك ناشي از تابش آفتاب مناسب است ؟

    الف) لوبيا سبز – ليمو ترش                                ب) پرتقال – ليمو ترش      

     ج) گوجه فرنگي – آناناس                                                            د) پرتقال آناناس

   

  33- بهترين موقع استفاده از نرم كننده چه موقعي است ؟

    الف) بعد از خواب           ب) قبل از خواب   ج) هنگام بيرون رفتن

      د) هنگام عصر

   

  34- استفاده از شير پاك كن چه موقعي انجام مي گيرد ؟

    الف) بعد از آرايش           ب) قبل از آرايش               ج) همزمان با آرايش

                         

  35- كدام گزينه آب و مواد كمكي را به پوست مي رساند ؟

    الف) شيرپاك كن                         ب) لوسيون                                  ج) كرم مرطوب كنند

      د) ماسك ها

   

  36- چه موقع از كرم مرطوب كننده استفاده مي شود ؟

    الف) بعد از خواب                                   ب) بعد از تميز كردن صورت         

     ج) قبل از آرايش                                    د) همراه با مواد آرايشي

   

  37- كدام گزينه در مورد كرم پودر صحيح است ؟

    الف) كرم پودر تيره صورت را بزرگتر از حد طبيعي نشان مي دهد .

     ب) كرم پودر روشن صورت را كوچكتر از حد طبيعي نشان مي دهد .

     ج) كرم پودر تيره صورت را كوچكتر از حد طبيعي نشان مي دهد .

   

  38- كدام گزينه پودر پوشاننده (پنكك) مناسب پوست است ؟

    الف) همرنگ با پوست باشد                       ب) يك درجه تيره تر از پوست باشد

     ج) يك درجه روشن تر از پوست باشد .                               د) ب و ج

   

  39- كدام گزينه در اثر استفاده از مواد ابرو  بوجود مي آيد ؟

    الف) ريزش مو ابرو        ب) رشد موهاي ابرو          ج) نرم كردن موهاي ابرو

   

  40- در صورت بيضي شكل رژگونه چگونه استفاده مي شود ؟

    الف) پهناي صورت                     ب) روي استخوان گونه       ج) به شكل زاويه دار

     د) به شكل گرد

   

  41- كدام يك از گزينه زير از وظايف ريشه مو مي باشد ؟

    الف) رساندن مواد غذايي به مو                               ب) نگه داري مو  

     ج) رشد مو                                                                               د) همه موارد

   

  42- كدام گزينه باعث كدر شدن مو مي شود ؟

    الف) تخريب لايه خارجي( كدرتيكول )                      ب) تخريب لايه داخلي (مدون)

     ج) رنگدانه مو                                                                           د) تخريب لايه مياني

   

   

  [ شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:52 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  سوالات اشپزی

  ي چه وسايلي هستند ؟

    الف) شمعك – فندك                                                   ب) ترموكوپل – فندك – شمعك

     ج) پنج شعله در اندازه هاي مختلف                               د) شعله هاي مختلف – ترموكوپل – شمعك

  3- اجاق گازهاي فردار صنعتي از چه جنس و نوعي هستند ؟

    الف) استيل – نوع مقاوم                                                      ب) چُدني – نوع مقاوم

     ج) آلومينيوم – درجه بندي شده                                 

  4- كدام گزينه در انتخاب زودپز صحيح است ؟

    الف) براي خنك كردن زودپز از آب سرد استفاده شود

     ب) بيشتر از  فضاي آن مي توان مواد ريخت .

     ج) جنس آن از آلومينيوم فشرده و استيل مقاوم باشد .

     د) جنس آن چُدن و لاستيك آن مقاوم باشد .

  5- براي اندازه گيري مواد خشك قنادي چگونه بايد عمل كرد ؟

    الف)  الف) قبل از الك كردن اندازه گيري كرد .

     ب) قبل از الك كردن و با فشار دادن در داخل ليوان اندازه گيري كرد .

     ج) بعد از الك كردن و بدون فشار زياد در داخل ليوان اندازه گيري كرد .

  6- براي اندازه گيري مواد چسبنده (عسل) چگونه بايد اقدام كرد ؟

    الف) با استفاده از ليوان هاي مدرج

     ب) با استفاده از ليوان يا پيمانه كه كاملاً چرب باشد .

     ج) استفاده از ليوان هايي كه داغ شده باشند .

     د) استفاده از ليوان يا پيمانه اي كه كاملاً خشك شده باشد .

  7- آسيب پذيري كدام ترازو كمتر است ؟

    الف) ترازو  ساده ي خانگي                                         ب) ترازو بزرگِ ديجيتالي

     ج) ترازو كفه دار                                                     د) ترازو ساده صنعتي

  8- از نظر علم تغذيه سبزيجات چگونه خواص خود را حفظ مي كنند ؟

    الف) مدّت پخت طولاني داشته باشد .                                        ب) سبزيجات را سرخ كرد .

     ج) سبزيجات پخت كوتاه داشته باشند .                                    د) سبزيجات را با مواد افزودني پخت كرد .

  9- كدام گزينه از محاسن استفاده از پلوپز است ؟

    الف) برنج هر چه سريع تر طبخ شود .                                     ب) ارزش غذايي برنج از بين نمي رود .

     ج) از آب بيشتري براي برنج استفاده مي شود .                         د) پخت به مدّت طولاني انجام مي گيرد

   

  10- بهترين نوع ظروف براي مايكروويو ....... .

  الف) فلزي – پيركس                                                    ب) سراميك – استيل – لعابي

     ج) پيركس شيشه اي – سراميك     

  11- كدام گزينه از نكات ايمني مايكروويو است ؟

    الف) از ظروف فلزي استفاده شود .                              

     ب) غذا را در ظرف كاملاً در بسته در دستگاه قرار دهيد .

     ج) روغن را مي توان در مايكروويو گرم كرد .

     د) كنسروها را مي توان پس از باز كردن در ظروف مناسبي ريخت و در مايكروويو گذاشت .

  12- اصطلاح خلال كردن .........  .

    الف) قطعات پهن و كوتاه                                            ب) قطعات پهن و بلند

     ج) قطعات باريك و نسبتاً بلند                                                 د) قطعات باريك و خيلي ريز

  13- اصطلاح كزداران كدام گزينه مي باشد ؟

    الف) خوابانيدن گوشت مرغ و ماهي در آبليمو و پياز                    ب) سوزاندن موهاي ريز و پرهاي طيور روي آتش

     ج) از بين بردن بوي نامطبوع گوشت مرغ و ماهي                      د) تُرد كردن مواد غذايي

  14- اصطلاح قوام آمدن ، كدام گزينه مي باشد ؟

    الف) وقتي كه شربت حالت آبكي داشته باشد .                            

     ب) وقتي كه شربت كاملاً غليظ شده باشد .

     ج) وقتي كه شربت از حالت آبكي در آمد و رو به غليظي رفت .     

     د) وقتي كه شربت در ظرف به راحتي حركت كند .

  15- كدام مورد در مورد فرم گرفتن خامه صحيح است ؟

    الف) خامه در يخچال نگهداري شود .                                       ب) حالتي است كه با زدن خامه بوجود مي آيد .

     ج) خامه را با سفيده مخلوط كرد .                                                               د) خامه را با سفیده مخلوط کرد.

  16- سفيده را جهت سفت شدن در چه ظرفي بايد تهيه كرد ؟

    الف) ظروف رويي – ملامين                                        ب) ملامين – مسي

     ج) ملامين – استيل                                                  د) لعابي – ملامين

  17- كدام گزينه علّت شكرك زدن است ؟

    الف) كم بودن ترشي شربت                                          ب) جوشانيدن زياد شربت

     ج) جوشانيدن كمتر شربت                                          د) گزينه الف و ج

  18- كارامل كردن يعني .......  .

    الف) شكر را در آب جوش ، بجوشانيم .

     ب) شكر در ظرف مسي روي حرارت مستقيم قرار گيرد .

     ج) شكر را در ظرفي روي حرارت ملايم قرار داد و با آرامي حركت دهيم .

     د) شكر را روي حرارت قرار دهيم و مرتّب هم بزنيم .

  19- كدام گزينه تعريف يويون يا استاك است ؟

    الف) نوعي گوشت قرمز است .                                              ب) نوعي از گوشت سفيد است .

     ج) آب گوشت يا گوشت مرغ                                                 د) مخلوطي از گوشت سفيد با سبزيجات است .

   

   

   

  20- كداميك از گزينه هاي زير براي نگه داري حبوبات ، غلات و انواع ماهي ها به كار مي رود ؟

    الف) نمك                                                               ب) شكر                           

     ج) نگهداري در مقابل نور آفتاب                                            د) نگهداري در ظروف در بسته

  21- بهترين روش خشك كردن سبزي كدام گزينه مي باشد ؟

    الف) خشك كردن در برابر نور مستقيم آفتاب .                             ب) خشك كردن در برابر آفتاب از پشت شيشه

     ج) خشك كردن در سايه                                             د) خشك كردن در هواي آزاد

  22- علّت كپك زدن يا پوسيدگي سبزيهاي خشك چيست ؟

    الف) قرار گرفتن در معرض نور خورشيد .                       ب) قرار دادن در فضاي آزاد

     ج) قرار دادن در ظروف در بسته                                  د) روي هم قرار دادن سبزي موقع خشك كردن .

  23- براي اينكه سبزي خشك معطّر باقي بماند ، چگونه بايد اقدام كرد ؟

    الف) در ظروف در بسته داخل يخچال قرار گيرد .                        ب) در ظروف در بسته در جاي خشك و تاريك قرار گيرد .

     ج) در ظروف در باز در داخل يخچال باشد .                     د) در ظروف در باز و در جاي خشك و تاريك باشد .

  24- كدام گزينه روش خشك كردن ميوه به صورت سنّتي صحيح است ؟

    الف) آب ميوه كاملاً از بين برود و ميوه خشك باشد .                    ب) ميوه ها بايد مستقيماً در برابر نور آفتاب باشند .

     ج) آب ميوه تا حدّي كاهش يابد و هنوز نرم باشد .            د) روي پارچه و در هواي آزاد باشد .

  25- در كدام گزينه از روش خشك كردن ميوه ، ميوه كيفيت عالي دارد ؟

    الف) خشك كردن سنّتي                                                        ب) ميوه در محيط سايه قرار گيرد .

     ج) خشك كردن صنعتي                                                        د) خشك كردن در جريان باد ملايم

  26- كدام روش خشك كردن مواد غذايي از نظر بهداشتي تأييد نشده است ؟

    الف) خشك كردن                ب) دودي كردن                   ج) شور كردن                     د) فريزر كردن

  27- مزاياي دودي كردن مواد غذايي چيست ؟

    الف) كيفيت مواد مغذّي حفظ مي شود .                                     ب) نياز به يخچال ندارد .

     ج) هزينه كمتري براي نگه داري دارد .                                   د) گزينه ب و ج

  28- كداميك از روش هاي نگه داري مواد غذايي طول عمر    به مواد غذايي مي دهد ؟

    الف) دودي كردن               ب) خشك كردن                    ج) فريزر كردن                    د) شور كردن

  29- مواد غذايي كه ارزش بالاتري دارند له چه ترتيب فريزر مي شوند ؟

    الف) كندتر و درجه برودت كمتر                                    ب) سريع تر و درجه برودت بيشتر

     ج) سريعتر و در درجه برودت متعادل

  30- كدام گزينه در فريزر كردن مواد غذايي صحيح مي باشد ؟

    الف) گوشت مرغ ماهي در طبقات بالا – سبزيجات نان در طبقات پايين

     ب) گوشت و مرغ طبقات پايين – سبزيجات نان طبقات بالا

     ج) گوشت نان و همه حبوبات طبقه پايين

     د) سبزيجات و حبوبات طبقه بالا

  31- كدام گزينه در طريقه فريزر كردن مواد غذايي صحيح مي باشد ؟

    الف)‌بسته بندي ها را مي توان تا چندين بار استفاده كرد .

     ب) مواد غذايي سرخ كردني را با روغن مايع سرخ كنيم .

     ج) مواد سرخ كردني را با روغن جامد سرخ كنيم .

     د) سبزيها را به صورت خام فريزر كنيم .

  32- براي استفاده از مواد غذايي يخ زده ، كدام روش مناسب است ؟

    الف) ظرف محتوي غذا يخ زده را زير آب گرم بگيريم .

     ب) ظرف محتوي غذا را روي حرارت مستقيم شعله گاز بگذاريم .

     ج) از روش بن هاري استفاده كنيم .

     د) چندين ساعت ظرف محتوي غذاي يخ زده را در هواي آزاد نگه داريم .

  33- كدام گزينه باعث يخ زدن سريع گوشت در فريزر مي شود ؟

    الف) بسته هاي گوشت كوچك تر باشند .                                   ب) گوشت را قبل از فريزر كردن نيم پز كرد .

     ج) بسته هاي گوشت بزرگتر باشند .                                       د) گوشت را در اندازه هاي مختلف تقسيم بندي كرد .

  34- كدام گزينه از مزاياي فريزر كردن است ؟

    الف) مواد غذايي به مدت كوتاهي فريزر مي مانند .             ب) مواد غذايي بعد از فريزر سريعتر پخته مي شوند .

     ج) مواد غذايي را از فصلي تا فصل ديگر نگهداري  مي شود .       د) ميكروب ها كمتر وارد مواد يخ زده مي شوند .

  35- در كدام روش پخت مقداري از ارزش غذايي سبزيجات از بين مي رود ؟

    الف) بخار پز                     ب) آرام پز                         ج) تفت دادن                       د) اشعه مايكروويو

  36- كدام گزينه از مزاياي بخارپز مي باشد ؟

    الف) ويتامين هاي غذا حفظ مي شود .                                      ب) آب بيشتري از دست مي دهد .

     ج) زمان پخت طولاني است .                                                د) غذا جا اُفتاده تر است .

  37- كدام گزينه از روش پخت غذا خوشمزه تر و جا افتاده تر است ؟

    الف) آرام پز                     ب) بخار پز                         ج) تفت دادن                       د) آب پز كردن

  38- به عقيده پزشكان كداميك از روش پخت غذا كمتر استفاده شود ؟

    الف) سرخ كردن                ب) استفاده از اشعه مايكروويو ج) آب پز كردن                             د) بخارپز

  39- كدام گزينه در مورد سرخ كردن صحيح مي باشد ؟

    الف) ابتدا روغن داغ شود ، سپس مواد افزوده گردد .                 

     ب) باقيمانده روغن معمولي را مي توان چندين بار استفاده كرد .

     ج) مواد غذايي داخل فريزر را با روغن جامد سرخ كنيم .

     د) مواد غذايي داخل فريزر را با روغن مايع سرخ كنيم .

  40- كدام گزينه در رعايت نكات ايمني مايكروويو صحيح نمي باشد ؟

    الف) بعد از گذاشتن غذا در مايكروويو دستگاه را روشن كنيد .

     ب) قبل از گذاشتن غذا در دستگاه ، دستگاه را از قبل روشن كنيد .

     ج) از دستگاه بدون سيني استفاده نكنيم .                                           د) همه موارد

  41- كدام لايه پوست رنگ پوست را نشان مي دهد ؟

    الف) لايه بيروني يا اپيدرم              ب) لايه مياني (مزو درم)                           ج) لايه اصلي (آندودرم)

  42- ويتامين D در كدام لايه پوست ساخته مي شود ؟

    الف) مزودرم (مياني)                    ب) آندودرم (اصلي)                        د) اپيدرم (بيروني)

  43- كدام گزينه از خصوصيات لايه مياني ( مزودرم ) است ؟

    الف) رنگ دانه پوست در اين لايه وجود دارد .                           ب) اين بافت قابليت كشش دارد .

     ج) رويه پوست را از قسمت هاي داخلي بدن جدا مي كند .             د) ويتامين D در اين لايه ساخته مي شود .

  44- رشته هاي عصبي در كدام لايه پوست قرار دارد ؟

    الف) بيروني                               ب) مياني                                     ج) اصلي

  45- كدام لايه پوست توليد مثل مي كند ؟

    الف) بيروني                               ب) اصلي                                     ج) مياني

  46- ريشه مو در كدام لايه پوست قرار دارد ؟

    الف) بيروني                               ب) اصلي                                     ج) مياني

  47- كدام گزينه از خصوصيات پوست طبيعي است ؟

    الف) خاصيت ارتجاعي دارد                                          ب) داراي غدد چربي بيش از اندازه است

     ج) در مقابل باد مقاوم است .                                                د) الف و ب

  48- صابون گليسرينه براي كدام نوع پوست مناسب است ؟

    الف) پوست خشك                        ب) پوست طبيعي                           ج) پوست چرب

  49- كدام نوع از صابون هاي زير براي پوست چرب توصيه مي شود ؟

    الف) گليسرينه                                      ب) گوگرد دار                               ج) صابون عسل

  50- كدام گزينه از خصوصيات پوست چرب است ؟

    الف) داراي جوش هاي سر سياه                                             ب) به آساني پوسته پوسته مي شود .

     ج) به آساني ترك نمي شود .                                                د) در اطراف چشم خشك است .

   

  [ شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:49 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  سوالات هنر خياطي

   

  بسمه تعالی

  سوالات هنر خياطي

                   1 -کدام گزینه از مشخصات قیچی ساده است؟

   

                       الف)دارای شکلی صاف است                               ب)حلقه های دسته آن هم اندازه می باشد

   

                     ج)دو طرف آن شبیه یکدیگر است                             د)همه موارد

   

   

                   2-کدام گزینه در مورد قیچی کوچک صحیح است؟

   

                    الف)دارای تیغیه با نوک گرد باشدبرای شکافتن درز بکار می رود.                       ب)برای برش کاغذ بکار می رود

   

                   ج) دارای تیغیه با نوک تیز برای شکافتن جا دکمه بکار می رود               د)الف و ج

   

   

   

                   3-قیچی برش پارچه های ضخیم دارای چه خصوصیتی است؟

   

                  الف)دارای خمیدگی بالای اتصال دو تیغه مب باشد                       ب)دارای حلقه های هم اندازه می باشد

   

   

                   ج)پارچه را صاف و بدون ریش ریش برش می دهد                    د)برای تمیز کردن جای درز در دوخت کار برد دارد

   

   

                    4-کاربرد بشکاف کدام گزینه می باشد؟

   

                   الف)برای شکافتن درز                                                       ب)برای باز کردن جا دکمه

   

                   ج)برای تمیز کاری                                                               د)الف و ب

                              

   

                  5-کاربرد گونیا در خیاطی کدام گزینه است؟

   

                  الف)برای ترسیم الگو                                                                ب) برای رسم خطوط کوتاه

   

                 ج)برای رسم خطوط منحنی                                                          د)برای رسم خطوط صاف         

   

               

                   6-کاربرد پیستو در خیاطی چیست؟

   

                   الف)برای طراحی خطوط منحنی                                                           ب) برای ترسیم الگو

   

                   ج)برای رسم خطوط صاف                                                                 د) برای رسم خطوط کوتاه

   

                   7-بهترین نوع شیماق یا(سوزن ته گرد)از چه نوع باید باشد؟

   

                   الف)بلند و نوک تیز باشد                 ج)کوتاه و انتهایی برجسته داشته باشد                       د)همه موارد                    ب)کوتاه نوک تیز باشد

   

   

                    8-کدام گزینه در مورد سوزن خیاطی صحیح می باشد؟

   

                   الف)سوزن باریک با نوک تیز برای پارچه ی لطیف است.                       ب)سوزن باریک با سوراخ باریک برای پارچه های ضخیم است.

   

                   ج)سوزنهای باریک برای پارچه های پشمی و لطیف کاربرد دارد.  د)سوزنهای درشت برای پارچه های لطیف کاربرد دارد.

   

   

   

                   9-کدام گزینه در مورد نخ  دوخت صحیح است؟

   

                   الف)نخ همجنس با پارچه باشد.                                                         ب)نخ قرقره پر رنگ تر از پارچه باشد.

   

                   ج)نخ قرقره کم رنگ  تر از پارچه باشد.                                              د)الف و ب

   

                   10-کدام گزینه ازخصوصیات قرقره ابریشمی است؟

   

                  الف)برای دوخت پارچه پشمی است.                                      ب)هنگام دوخت بخوبی روی پارچه می خوابد.

   

                   ج)به سبب ظرافت نخ اثر آن روی پارچه باقی نمی ماند             د)همه موارد         

   

   

                   11-کدام گزینه ازخصوصیات قرقره نایلونی است؟

   

                   الف)دارای الیاف مصنوعی می باشد.                                     ب)برای دوخت پارچه های پشمی و نخی استفاده می شود

   

                  ج)برای کوک زدن استفاده می شود.                                        د)دارای ضخامت می باشد.

   

   

                  12-کدام نوع  نخ برای چین کش کردن پارچه استفاده می شود؟

   

                   الف)قیطانی باریک                                                             ب)نایلونی

                                                                                                        

                   ج)ابریشمی                                                                                  د)هیچکدام

   

   

                   13-کدام گزینه ازخصوصیات لایه پارچه می باشد؟

   

                   الف)از پارچه نخی لطیف و نازک است.                                              ب)به کمک اتویه پارچه وصل می شود.

   

                    ج)با دوخت به پارچه وصل می شود.                                     د)الف و ب

   

                      14-کاربرد لایه مویی کدام گزینه می باشد؟

                                                                  

                      الف)کت و پالتو                                                                             ب)شلوار

   

                       ج)لباسهای معمولی                                                                      همه موارد

   

                      15-کدام گزینه در مورد لایه زانفیکس صحیح می باشد؟

                     

   

                      الف)نوارcm1 یا cm 2 است                                                           ب)از دو طرف به پارچه می چسبد

                       ج)در لبه بائین دامن و شلوار بکار می رود                                        ج)همه موارد

   

                      16-کاربرد بالشکهای اتو چیست؟

   

                      الف)برای اتو کردن قسمتهایی که لباس دارای انحنا باشد.                       ب) برای اتو کردن قسمتهایی  پهن لباس

   

                       ج) برای اتو کردنراسته دوزی                                                         د)برای اتو کردن مچ و قسمت پائین لباس.

                     

                      17-پارچه مخصوص اتو کشی دارای چه خصوصیتی باید باشد؟

   

                     الف)نخی بون پرز دهی باشد                                                 ب)همانند کتان ظریف می باشد

   

                     ج)از نوع پارچه های ضخیم باشد                                                       د)الف و ب                     

   

   

                      18-کدام گزینه کاربرد چرخ سر دوز یا اورلاک است؟

   

                      الف)مخصوص تمیز دوزی است                                                        ب)برای دوخت سجاف یقه می باشد  

   

                      ج)برای برش اتو ماتیک است                                                           د)همه موارد

   

   


                      19-پدال چرخ چه استفاده ای دارد؟

   

                      الف)سرعت دوخت راکنترل می کند.                                                 ب)باعث روشن شدن چرخ می شود.

   

                       ج)تنظیم سرعت دوخت                                                               د)گزینه الف و ج      

   

   

                      20-کدام گزینه در چرخ خیاطی بدون آن  قادر به هیچ نوع دوختی نیست؟

                      الف)ماسوره                                                                          ب)کلید خاموش و روشن

                       ج)پدال                                                                                  د)هیچکدام   

   

                     21-کدام گزینه ازدلایل شکسته شدن سوزن چرخ خیاطی است؟

   

                      الف)نا هماهنگ بودن شماره سوزن یا ضخامت پارچه                     ب)کشیدن پارچه هنگام دوخت                             

                                  

                      ج)کج بودن سوزن                                                            د)همه موارد

   

   

   

                     22-کدام کزینه در مورد کار پیش بر خیاطی صحیح است؟

   

                     الف)حرکت در آوردن پارچه زیر پایه چرخ                    ب)تنظیم طول درشتی و ریزی بخیه

   

                     ج)تنظیم کردن نخ                                                                د)همه موارد

   

   

   

                     23- کدام کزینه در تمیز نگه داشتن چرخ خیاطی صحیح است؟

   

                     الف)تمیز کردن پرزهای انباشته بر شانه پیش بر            ب) تمیز کردن قاب ماکو

   

                     ج)روغن کاری چرخ خیاطی                                      د)همه موارد

   

   

                     24-کدام کزینه باعث جمع و چروک شدن دوخت می باشد؟

   

                      الف)ماسوره درست نخ شده باشد.                                                   ب)سوزن با ضخامت نخ و پارچه هماهنگ نباشد.

   

                      ج)وصل نبودن پایه بطور صحیح در چرخ                                           د)الف و ب           

   

   

                     25-کدام گزینه ازدلایل پارچه شدن نخ روی چرخ  است؟

                      الف)نخ کشی نادرست                                                                  ب)کشش نخ رو زیاد باشد

                      ج)نامرغوب بودن سوزن                                                              د)همه موارد                      

   

   

                     26--کدام گزینه ازدلایل پارچه شدن نخ  ماسوره می باشد؟

                     الف)نوک سوزن متناسب با پارچه نباشد                                         ب)نوک سوزن کند باشد

   

                     ج)ماسوره به درستی در ماکو قرار تگرفته باشد.                                       د)همه موارد   

   

  27- کدام گزینه تعریف کوک ساده می باشد؟

  الف) اتصال موقت درزها به یکدیگر                                      ب)  طول و فاصله 5/0سانتی مترتا 1 سانتی مترکوکهامی باشد

   

   ج) برای دوخت راسته دوزی به کار می رود                          د) الف و ب

   

  28- کدام گزینه مورد استفاده کوک شل می باشد؟

  الف) برای ردگذاری روی لباس            ب) اتصال درز ها                ج) برای پارچه ظریف و حریر                

   

                پس دوزی برای چه پارچه هایی به کار می رود؟  29-

   

  الف) کتان وضخیم                  ب) پارجه های ظریف و لطیف         ج) برای همه ی پارچه ها کاربرد دارد

  30 - کاربرد دوخت زیگزاگ برای چه نوع پارچه هایی می باشد؟

  الف) حریر                  ب) پارچه کشی                      ج) ضخیم          

   

   

  31-کدام نوع دوخت نوعی دست دوزی محکم میباشد؟

  الف)زیگزاگ                           ب) بخیه                             ج) پس دوز

   

  32- کدام گزینه در مورد دندان موشی صحیح می باشد؟

   

  الف)در تمیز دوزی جای درز         ب) برای پارچه های نازک است        ج) تزئیین لبه لباس با دستمال                د)الف وج

   

  33- کدام گزینه درمورد روش دوخت زیپ صحیح است؟

  الف)طول چاک زیپ باید 5/0سانتی متر تا 1 سانتی متر بلندترطول زیپ باشد               ب)طول چاک درزکوتاه تر از طول زیپ باشد

  ج)طول چاک درزبلند تر از طول زیپ باشد                                                         د)طول چاک وزیپ و درز هم اندازه باشد

  34- کدام گزینه درمورد اتو کردن لباس درست است؟

   

  الف)همیشه از پهن ترین قسمت سپس به سمت نوک پس اتو کنید

  ب)از قسمت نوک سپس به طرف نوک پهن ترین قسمت سپس اتو کنید

  ج)پارچه ضخیم باشد وسط پیش چیده شود و سپس اتو کنید

  د)الف و ج

   

  35- بهترین روش مشخص کننده سایز مقایسه اندازه کدام گزینه است؟

  الف) دور سینه                         ب)  دور کمر                         ج) دور باسن                                  د) کادور

   

   

   

  36-کدام گزینه مشخصات اولیه یا اصلی می باشد ؟

  الف)از مخلوط رنگهای مختلف       ب)بخودی خود باشد           ج)از مخلوط کردن رنگهای دیگر بوجودنمی ایند    د)ب وج

   

   

   

  37- رنگ میانه یعنی .......................

  الف)از مخلوط کردن هر رنگی یا رنگ همجوارش       ب)از مخلوط کردن رنگهای سرد     ج)از مخلوط کردن رنگهای اولیه وثانویه

   

   

  38-کدام گزینه در مورد رنگهای سرد وگرم صحیح است ؟

   

  الف)در ساختار رنگ سرد رنگ آبی بکار رفته است                  ب)در ساختار رنگهای گرم ورنگ قرمز بکارفته است

  ج) رنگ سرد اجسام را کوچکتر ورنگ گرم اجسام را بزگتر نشان می دهد                د)همه موارد

   

   

  39-   کدام گزینه در مورد تا ثیر خطوط و جنس پا رچه بر روی اندام صحیح می باشد ؟

   

  الف) افراد کوتاه خطوط عمودی داشته باشد                                                  ب) افراد کوتاه لباس دو رنگ بپوشند

   

  ج) خطوط عمودی قـد را بلند خطوط افقی قد را کوتاه نشان می دهد                    د)الف وج

   

   

  40- کدام یک از گزینه جز الیاف معدنی می باشد ؟

  الف) پنبه نسوز                                ب) پشم                                    ج)کتان

   

   

  41-کدام گزینه از تعریف الیاف مصنوعی می باشد ؟

  الف)داراری خواص فیزیکی و شیمیایی است

  ب) بدون دخالت بشر در طبیعت یافت می شود

  چ) با به کار بردن روشهای صنعتی بوجود می آید

  د)همه موارد

   

  42- کدام گزینه از خصوصیات منسوجات می باشد؟

  الف) پارچه کتان و پنبه در جای خشک باشند

  ج) پارچه پنبه ای حساسیت پوستی ایجاد می کند

  ب) پارچه کتان بعد از شست وشو آب رفتگی دارد

  د)همه موارد

   

  43-برای آمار زدن پارچه از چه مواردی استفاده می کنند ؟

  الف)آب سرد و نشاسته            ب) آب گرم و نمک              ج) آب گرم ونشاسته                 د) آب سرد ونمک

   

   

  44- کدام گزینه در مورد لکه گیری صحیح می باشد ؟

  الف) در محیط بسته لکه گیری نشود

  ب)  بلا فاصله بعد از لکه شدن لباس اقدام به لکه گیری کرد

  ج)لباسها را بر اساس جنس و رنگ جداگانه شسته شود

  د) همه موارد

  45- کدام لکه همراه با عایق و گرمای اتو پاک می شود ؟

  الف ) لکه شمع              ب) لکه چای                       ج) لکه جوهر

   

   

  46- درپاک کردن کرام لکه حتما باید با آب سرد سشته شود؟

  الف ) لکه چای             ب) لکه خون                      ج) لکه جوهر

   

  47-برای پاک کردن لکه چای کدام گزینه صحیح است؟

  الف در فاصله زیاد در وطرف لکه آب گرم ریخته شود ؟

  ب) با محلول گلیسرین گرم شسته شود

  ج)با یک تکه یخ لکه زدایی شود

  د)الف و ب

   

   

  48- کاربرد پرده در محل کار و زندگی کدام گرینه می باشد ؟

  الف)کنترل نور آفتاب          

   ب) جلو گیری از نفوذ گرما و سرما در داخل

  ج)جلو گیری از عبور گرد و غبار

  د) همه موارد

   

  49- کدام گرینه از خصوصیات میل پرده تزئینی می باشد ؟

  الف) بدون ریل باشد              ب)داراری اغنا می باشد              ج) قابلیت کوتاه و  بلند شدن دارند          د) الف و ب

   


  50- کدام گرینه در مورد نوار پرده صحیح است ؟

  الف)برای پرده رویی از نوار پرده پهن و پرده زیری از نوار پرده باریک استفاد کرد 

  ب) موقع جمع  کردن نوار نخ نوار به سختی جابجا شود

  ج) موقع شست و شو حالت خود را لز دست می دهد

  د)همه موارد 

   

  [ شنبه دوم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:37 ] [ خانم کشاورز ]

  [ ]

  مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،